Pěstování jarní cibulky trochu jinak. Místo zeminy lze použít plastový sáček s trochou pilin

22Milujete její chuť a nechcete ji stále kupovat? Zkuste pěstování jarní cibulky trochu jinak. Základem je nepoužít zeminu, ale něco jiného. A co přesně? Jsou to obyčejné dřevěné piliny a hobliny. Ať vám to přijde jakkoliv zvláštní, realita je taková, že tento postup funguje. Nejenom, že se jarní cibulka bez problémů ujme. Sklízet jí můžete bez problémů po celý rok. Jednodušší už být její pěstování rozhodně nemůže.

Co budete na pěstování jarní cibulky potřebovat?

Jak jsme již zmínili, základem je směs pilin a hoblin. Obojí dnes můžete bez problémů koupit třeba v hobby marketech, nebo také ve zverimexu, kde jsou hobliny k dispozici jako náhrada klasického steliva. Dále vám bude stačit jenom obyčejný igelitový pytlík, trochu vody a potom pár svazků jarní cibulky. To bude také ona poslední chvíle, kdy si ji koupíte. Následně si vystačíte se svými zásobami.

Piliny je třeba důkladně namočit

Začněte pilinami, které nasypte do nádoby a zalijte je vodou. Takto je nechtě několik desítek minut. Cílem je, aby natáhly co možná nejvíce vody. Pokud v nádobě žádná není, trochu jí přilijte a směs pilin promíchejte. Následně máte vše připraveno k další fázi.

Tou je jejich umístění do obyčejného mikrotenového sáčku. Vezměte piliny do ruky, lehce je zmáčkněte aby pustily přebytečnou vodu a dejte je do sáčku. Takto postupujte až bude v sáčku vrstva o výšce několika centimetrů.

Sázejte jednotlivé cibulky

Vezměte koupenou jarní cibulku a uřízněte daný stonek a nechte pouze spodní část. Tedy ony malé cibulky. Sázení není nic složitého, jelikož je pokládáte jednu za druhou na vrstvu pilin. Když je zcela zaplněna, vezmete sáček tak, aby se do něho dostal vzduch. Následně ho v horní části pečlivě zavážete. Buď uděláte uzel, nebo použijete gumičku. Cílem je uzavřít sáček tak, aby se piliny takzvaně zapařily a vznikla zde dostatečná vlhkost. Takto nechte pár dní.

Pěstování jarní cibulky je hračkou

Co s daným sáčkem dále? Otevřete ho a nechte ho na teplém a světlém místě. Třeba na parapetu vašeho okna. Průběžně sledujte stav vlhkosti pilin, které by rozhodně neměly vysychat. Proto je třeba průběžné zalévání. Při něm už můžete snadno pozorovat, jak se vám pěstování jarní cibulky daří a jak každým dnem o kousek povyroste.

A jaké to má výhody? Máte úrodu v podstatě bez práce, pěstovat ji můžete po celý rok a mít ji k dispozici kdykoliv jenom budete potřebovat. Navíc máte jistotu, že se jedná o velmi zdravou zeleninu jak s ohledem na obsah důležitých látek, tak i s ohledem na to, že jste při jejím pěstování nepoužili žádné pesticidy, ani jinou chemii. Pouze běžnou čistou vodu a piliny, které nejsou nic jiného, než odpad přírodního materiálu – tedy dřeva.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]