Pěstování orchidejí může být poměrně těžký oříšek. Díky tomuto manuálu to ovšem bude hračka

Orchideje jsou na první pohled velmi krásné květiny. Mohou však mít i jednu nevýhodu. Ne každý je zvládne pěstovat. Přitom stačí jednoduchý trik. Po něm budou opět dokonalé. Nejenom že byste měli tento trik znát proto, že díky nim se vám pěstování orchidejí podaří. Hodí se ho znát i ve chvíli, kdy uvadají a hnijí a vy potřebujete opět obnovit jejich zdraví a jejich krásu. I to je možné. Stačí jenom vědět, jak na to. Rozhodně nejde o nic složitého.

Potřebují slunce, ale ne přímé

Pěstování orchidejí není nic jednoduchého, jelikož je třeba vědět, že tyto rostliny sice potřebují dostatek slunce, ale zároveň to nesmí být přímé sluneční paprsky. Ty je mohou spálit. Správné je umístit květinu tam, kde má dostatek světla, ale přitom nebude přímým slunečním zářením spálena.

Mají rády vlhkost, ale ne nadměrnou

pěstování orchidejí se může jevit jako problém i když nevíte, jak je zavlažovat. Vzhledem k místům odkud pocházejí mají raději vlhčí prostředí. Nemají však rády, když jsou přelité. Pokud je zaléváte až příliš často, bude vám rostlina nejprve hnít a potom schnout. Je to proto, že voda v substrátu brání tomu, aby se ke kořenům dostal kyslík. Když ho květina nemá, začnou nejprve odumírat kořeny a potom začnou žloutnout jednotlivé listy. Proto je lepší zalévat méně a čas od času použít rozprašovat a vytvořit rostlině vlhkost, kterou bude mít okolo sebe.

Jaká je první pomoc v případě, kdy se vám pěstování orchideje nedaří?

Pokud jste výše uvedené rady přečetli až příliš pozdě, nezoufejte a rozhodně rostlinu nevyhazujte. Stále je tu možnost, jak ji zachránit. Nejprve ji opatrně vyjměte z květináče a snažte se kořeny co nejvíce očistit od hlíny. Nejprve hlínu oklepejte a tu zbývající se snažte vymýt lehkým proudem vody, třeba ve vaší sprše. Potom vezměte do rukou nůžky a odstřihněte konce kořenového systému. Dosáhnete stejného efektu, jako když se prostřihávají stromy a keře.

Následně důkladně vyčistěte stávající květináč, nebo vezměte nový. Také budete potřebovat speciální substrát, který je určený právě pro pěstování orchideje. Nezapomeňte na tom, že musí být vzdušný. Proto ho před použitím prosívejte, aby nebyl udusaný. Nyní vezměte květináč, na jeho dno nalijte asi 3 cm vody a z poloviny naplňte substrátem.

Nyní do substrátu opatrně zasadíte orchidej a květináč doplníte zbývající zeminou. Je třeba docílit toho, aby spodní část substrátu byla mokrá, zatímco horní suchá. Potom umístěte orchidej na požadované místo tak, aby měla dostatek světla, ale ne toho přímého.

Následně už věnujte pozornost její správné péči. Pokud je léto, zalévejte ji každý den. Nikoliv shora, ale dejte pod květináč mističku, kterou plňte vodou. Opět docílíte požadovaného rozložení vlhkosti, která se bude držet dole. Pokud je období zimy, plně postačí zalévat květinu každých 7 – 10 dní. Po prvních dnech po přesazení již budete moci pozorovat, že se listy zelenají a rostlina se opět probouzí k životu. Že je vaše pěstování orchideje správné, to zjistíte ve chvíli, kdy se začnou objevovat první květy. Tedy to, co je na rostlině tím nejkrásnějším.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]