Pěstování pelargónií bude hračkou. Stačí dodržet tyto tipy a vyrostou do neuvěřitelné krásy

Určitě ji znáte. Jde o jednu z nejpopulárnějších letních květin. Jak pěstování pelargónií zvládnout? Poradíme hlavní tipy a zásady. Dnes pelargónie zdobí nejednu zahradu a parapet balkonových bytů. Máme pro vás tipy na to, jak docílit toho, aby právě vaše květina byla tou nejkrásnější v širém okolí.

Všechno je samozřejmě závislé na vaší péči a pokud se o květinu budete dobře starat, na konci vás určitě odmění překrásnými květy. Jestliže pelargónie necháváte zimovat ve sklepě nebo nějaké chladnější místnosti, musíte dbát na to, abyste z nich odstranili všechny usušené a zničené listy. Všechny výhonky, které vzrostly více než ostatní je potřeba zastřihnout. Rostlina tak získá potřebnou energetickou rovnováhu a bude růst rovnoměrně.

Péče je na prvním místě

Vždy si uvědomte, že péče o rostlinu je opravdu zásadní a stejně jako vy si stříháte vlasy a nehty i rostlina potřebuje svou péči. Pokud tedy vidíte, že květina zarůstá starými a nemocnými výhonky, objevují se na ní uschlé listy, hned všechno ostříhejte. Květina potřebuje světlo, a právě tyto staré výhonky mohou bránit v přístupu světla na potřebné rozvíjející se části rostliny.

Staré listy mohou uškodit

Odřezané výhonky lze zasadit do nového květináče, není tak problém znásobit počet vašich pelargonií. Původním rostlinám zkrácení výhonků pomůže a vy navíc získáte novou rostlinu, jednoduché a efektivní. Pokud na rostlině vidíte nějaké opravdu staré výhonky, rozhodně je také odstraňte. Mohou zabírat místo, a hlavně světlo novým výhonkům, které potřebují veškerou možnou energii a světlo. Díky zredukování počtu starých výhonků bude květina také lépe větraná, takže se ji bude celkově lépe dařit.

Připravte květinu na zimu

Výhonky, které jste uřízli lze posypat trochou skořice nebo aktivního uhlí, rány se lépe zacelí a rostlině se bude lépe dařit. Vhodné je používat také hnojivo s nízkým obsahem dusíku.

Konec léta je typický tím, že hned po rozkvětu květy pelargónie uschnou. Většinou tomu tak je po prvním mrazu. Uschlé květy a listy ale neřežte, počkejte s tím až do února, kdy je rostlina v klidném stavu a změny snese lépe. Květinu přesuňte do místnosti, kde je příjemné klima, ani zima ani tepla a každé dva týdny ji zalévejte.

Péči květina opětuje svou krásou

Většina odborníků také doporučuje odstřihávat spodní listy a pupeny z květiny odstraňovat pouze v zimě. Suché listy a výhonky pak průběžně ořezávejte. Na internetu najdete stovky rad, jak se o květinu starat, vždycky je ale důležité se zamyslet a začít od toho nejjednoduššího. Pokud tedy květině věnujete potřebnou péči, bude se ji dařit. Jestliže tedy na rostlinu nemáte čas nebo se vám nechce o ni starat, nikdy nebude vypadat tak krásně, jako u někoho, kdo se ji opravdu věnuje.

Toto je pár tipů, které se v průběhu času osvědčili a které zvýší vaši šanci na vypěstování krásné pelargónie, kterou vám budou sousedi závidět.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]