Podprsenka patří do každého dámského šatníku. Víte ale, jak vznikla?

Podprsenka patří do každého dámského šatníku a je neodmyslitelná součást spodního prádla, které slouží jednak k zahalení, podpoře, modelaci a zvýraznění tvaru prsů. Dnešní doba je štědrá jak na výběr střihu, materiálu, barev i vzorů a jiných ozdob.

Kreativita pozvolna pronikla bezpochyby i do světa podprsenek. Prababičkou dnešní podprsenky byla původně šněrovačka. V tom, kde a hlavně kdy přesně vznikla úplně první podprsenka, není úplně jasno. Archeologické nálezy potvrzují, že první podprsenky už mohly ženy nosit před 600 lety. Mezi první výrobky patřilo „něco“ co okrajově připomínalo podprsenku. Bylo to v roce 1863 a výrobek zhotovil jistý Luman Chapman pod názvem breast supporter. Po něm následoval výrobek Marie Tucek z roku 1893. Ten připomínal dvě kapsy s ramínky, které měly na zadní straně háček pro zapnutí.

Historkami se to jen hemží

Nejznámější je však historka o Mary Phelps Jacobové, která si odmítla vzít pod plesové šaty korzet, a proto si pohrála s vlastní fantazií a vyrobila si ze dvou kapesníčků a jedné stuhy přikrývku pro svá ňadra. Tento nápad si nechtěla nechat pouze pro sebe a ve finále prodala patent na výrobu firmě Warner Brothers Corser Company. Najít však úplně první podprsenky je, jako hledat jehlu v kupce sena. Koncem 19. století bylo v Americe zaregistrováno kolem 1200 patentů. Společně se však podíváme na průběžný vývoj podprsenky, která je v dnešní době propracovaná do nejmenšího detailu. Dnes už podprsenky pronikly do zcela jiné dimenze a jejich nabídka je zcela nevyčerpatelná.

Vývoj podprsenky

1907 Poprvé se podprsenka objevuje v módním časopise

1913 Mary vymyslela první model moderní podprsenky za asistence své služebné

1918 Návrháři korzetů se soustředí spíše na podprsenky k účelu zploštění

1925 Podprsenky konečně získávají rozdělení mezi prsy a nastavitelná ramínka

1938 Výrobci podprsenek poprvé uvádějí rozdělení košíčků podle velikosti: A, B, C, D

1940 Byla vymyšlena a použita úplně první vycpávka košíčků

1950 Vznikají první podprsenky bez ramínek

1959 Společnosti Warner a DuPont prvně představili LYCRU, která se používá dodnes

1973 Vzniká první sportovní podprsenka

1980 Podprsenka jako módní hit

Obrázek: FreeDigitalPhotos