Domácí naložené zelí patří k tradičním zimním českým pokrmům, které nám dodají potřebné vitamíny a minerály. Příprava je snadná.
Neexistuje snad jednodušší způsob domácí úrody zelí než ten, který vám ho pomůže uložit do speciálního hrnce (takzvaného zeláku) a následně vám po několika týdnech umožní vychutnat si domácí nakládané zelí se vším všudy. Pokud dodržíte tu správnou technologii přípravy, prospěje vám nejenom co do své unikátní chuti, ale také díky obsahu prospěšných bakteriálních kultur, které se postarají o vaši imunitu a pevné zdraví.
Správný poměr na nakládané zelí
Nezáleží na tom, jak velké množství zelí zpracováváte. Poměr surovin je stejný pro pětilitrový i patnáctilitrový hrnec. A jak by měl vypadat? Na jeden kilogram zelí budete potřebovat:
- 200 gramů mrkve
- a 25 gramů soli.
A to je všechno – nic víc není třeba. Musíte však myslet na správnou technologii zpracování. Zelí nakrájené na příliš velké kousky totiž nikdy nezačne kysat správně. A jak tedy předejít technologickým chybám během tohoto kroku?
Jak správně nakrouhat hlávku zelí
Zelí na přípravu domácího kysaného produktu nikdy nekrájíme jen tak na prkénku. Výsledné kousky by byly příliš velké a výsledný proces také pracný. Pokud se rozhodnete vsadit na zelí kupované, můžete ho pořídit už nakrouhané v pytlích. Jestliže však zpracováváte domácí úrodu, nezbude vám, než se do všeho pustit vlastními silami. Pro začátek je třeba správně připravit zelnou hlávku.
Tu omyjte a odstraňte z ní vrchní listy. Ty patří třeba do vývaru (stejně jako později odstraněné košťály), ale určitě ne do základu na kysané zelí. Bývají tvrdé, a to jeho chuti neprospívá. Hlávku rozkrojte na čtvrtiny, zbavte ji všech tvrdých částí a poté ji nakrouhejte na speciálním struhadle. Dbejte na to, aby bylo opravdu ostré, jinak se při tomto kroku opravdu nepříjemně nadřete. A jak postupovat dál?
Nakrouhané zelí zvažte
Jakmile máte hotovo, zjistěte, kolik zelí se vám povedlo nakrouhat a podle toho odměřte potřebné suroviny (připomínáme, že na jeden kilogram zelí budete potřebovat v ideálním případě 200 gramů mrkve a také 25 gramů soli. Mrkev samozřejmě dobře omyjte, oškrábejte a poté také nakrouhejte nebo nastrouhejte nahrubo.
Nakonec všechny suroviny pečlivě smíchejte. Dbejte zejména na to, aby se všechny kousky zeleniny důkladně prosolily, jinak se totiž může stát, že se vám kysané zelí zkazí ještě před finálním dohotovením. Smíchanou hmotu přeneste do zelňáku a upěchujte rukou. Povrch dobře posolte, čímž zelí zároveň zakonzervujete a přiklopte ho vhodnou pokličkou, která pomůže udržet zelí zatížené.
Po 4 dnech zelí zkontrolujte
Pokličku zatižte něčím těžkým a počkejte 3-4 dny, dokud zelí nezačne kvasit. Poté do něj čistou vařečkou udělejte přibližně 10-15 otvorů. Jejich prostřednictvím unikne oxid uhličitý a celý proces kvašení se zefektivní. K dokončení celého procesu by následně měly stačit další 4 dny. Vše však záleží na okolní teplotě. A jak poznat, že už můžete zelí konzumovat? Jednoduše průběžně ochutnávejte.