Pojďme společně zavzpomínat, jak se žilo v ČSSR 70. a 80. letech

Možná si říkáte, jak se současné generace liší od té vaší. Od té, která žila ve zcela jiném světě, než je tento. Nutno říci, že rozdíly jsou opravdu znatelné, a to nejenom pokud jde o moderní techniku. Pojďte s námi na zajímavý výlet do minulosti a podívejte se na to, v jaké době se v sedmdesátých a osmdesátých letech žilo. Většina lidí říká, že šlo o lepší dobu, než dnes.

Veškeré hry probíhaly venku

Dnes se hraje na počítačích, mobilních telefonech a herních konzolích. Jak tomu bylo v minulosti? Žádné takové moderní technické vymoženosti nebyly. Všechny hry probíhaly výhradně venku. Hrál se fotbal, lezlo se po stromech, skákal se panák nebo takzvaná „guma“. K tomu klasické hry na schovávanou, nebo na honěnou. Řada současných dětí dost možná nemá o takových hrách ani ponětí, natož aby je hrály.

Bez telefonu, internetu a stovek televizních kanálů

Mobilní telefony nebyly a bylo jenom opravdu málo domácností, které měly telefon. Kdo si chtěl zavolat, musel na ulici do budky, kam hodil mince a vytočil číslo. Kdo měl doma televizi, neměl na výběr ze stovek programů, jako je tomu v dnešní době. A internet? Nic takového neexistovalo. Lidé se bavili především osobně, nebo si zavolali. Většina byla více venku, než aby byli zalezlí doma.

Výběr věcí byl značně omezený

Kdo dokázal sehnat něco ze západu, to byl skutečný král a věc mu záviděla celá ulice. Zboží nebylo tolik, jako dnes. Jak pokud jde o množství, tak pokud jde o výběr. A stačilo to. Každý jedl tolik, kolik potřeboval. Dnes jsou sice regály narvané k prasknutí, ale raději nepomýšlet na to, co se stane s neprodaným jídlem. Máme sice z čeho vybírat, ale neskutečně plýtváme. A to nejenom s potravinami.

Žádné GPS lokátory a podobné věci

Děti si hrály venku. Kde? To rodiče často nevěděli. Byli s kamarády o několik ulic dále, v lese, na louce, nebo prozkoumávaly tajemná místa měst. Nebyla žádné GPS náramky a hodinky, které by mohly pohyb dítěte monitorovat. Přesto se všechny vždy vrátily domů v pořádku a hlavně včas. Ani hodinky neměly. Ta správná chvíle pro návrat přišla ve chvíli, kdy se začínalo stmívat.

Na hygienu se příliš nedbalo

Dnešní až úzkostlivá pravidla spojená s hygienou jsou v porovnání s danou dobou naprosto nepochopitelná. Začínáme žít v prostředí, které už se postupně stává velmi sterilním. A to vede k tomu, že jsou děti i lidé nemocnější, než tomu bylo dříve. To se na hygienu až tolik nedbalo a mělo to své plusy. Lidské tělo si dokázalo samo vybudovat přirozenou obranyschopnost vůči celé řadě běžných bakterií a virů. Dnes stačí, aby někdo zakašlal a několik lidí onemocní.

Vztahy mezi lidmi byli lepší

Proč tomu tak bylo? Lidé měli v podstatě tak nějak stejně. Nikdo nebyl příliš bohatý a příliš chudý. Nebyla tak velká závist a vztahy mezi lidmi byli lepší. Dnes většina z nás ani nezná sousedy ve vchodě domu, ve kterém bydlíme. I v tom byla daná doba zajímavá. A s dobrými mezilidskými vztahy souvisela i často nezištná pomoc. Dnes lidé pomohou jenom v případě, kdy z toho něco zajímavého budou mít.

Hospoda jako místo, kde se sehnalo vše

Dnes sednete k internetu a nejdete řemeslníka, nebo požadovanou službu. Dříve stačilo zajít do nejbližší hospody. Buď jste na někoho konkrétního narazili, nebo jste se setkali s někým, kdo ho zná. A fungovalo to více než dobře. Dnes už klasické hospody zejí prázdnotou a pokud se nějaká objeví plná, její atmosféra je zcela jiná, než tomu bylo dříve.

Vzpomínáte?

Zaujala vás také daná doba? Na co rádi vzpomínáte a co byste naopak nechtěli vrátit? Žije se vám lépe v současné době, nebo byste naopak chtěli, aby se vrátily časy minulé?

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]