Poslední slova královny Alžběty II. Reverend se slzami v očích řekl, s jakou informací se na smrtelné posteli svěřila

Fotografie: Chatham House / Creative Commons / Attribution 2.0

Nejen Velkou Británii, ale celý svět zasáhla 8. září zpráva o úmrtí královny Alžběty II. Zjistěte, jaká byla poslední slova panovnice, která strávila na trůnu více než 70 let.

Královnou se stala již v roce 1952 po smrti svého otce Jiřího VI. V tu dobu jí bylo 25 let a byla vdaná za svou celoživotní lásku prince Philipa. Královnou se stala nečekaně, protože panovnická linie měla pokračovat v rodině jejího strýce – osud tomu však chtěl jinak. Po strýcově abdikaci a smrti otce na ni připadla královská povinnost, které se zhostila s veškerou důstojností.

Prvními slovy zaslíbila své srdce lidem

První slova, která pronesla ke svému národu: „Nedávám vám zákony ani nevykonávám spravedlnost, ale mohu udělat něco jiného, mohu dát své srdce a svou oddanost těmto starým ostrovům a všem lidem našeho bratrstva národů.“ Slíbila tak oddanost a věrnost svému lidu a svůj slib dodržela, přestože byly situace a období, kdy by nikdo nechtěl stát před rozhodnutími, jimž musela čelit.

Její poslední oficiální vyjádření se týkalo útoků v Kanadě, kdy bylo útočníkem pobodáno mnoho lidí a 10 jich zemřelo. Vyjádřila svou soustrast obětem a popřála brzké uzdravení zraněným. Zbytek jejích dnů už probíhal za zdmi jejího skotského sídla Balmoral a můžeme se tak o jejích posledních chvílích dozvědět pouze ze střípků od jejích nejbližších.

Její smrt přišla nečekaně

Poslední dny trávila Alžběta se svou dcerou Annou. A také často mluvila se svým přítelem reverendem Dr. Iainem Greenshieldsem. Ten byl smrtí královny zaskočen, protože uvedl, že minulý víkend byla ve skvělé formě. Zhoršení jejího zdravotního stavu bylo tedy nečekané. A že jí byl poskytnut stálý lékařský dohled, bylo oznámeno jen pár hodin před její smrtí.

Fotografie: Freepik

Příčina úmrtí královny je oficiálně uvedena jako „smrt stářím“, což je poměrně vágní vyjádření. Lze z něj však odvodit, že si rodina nepřála, aby na veřejnosti kolovala informace o přesné příčině úmrtí. Spekuluje se o tom, že královna nejspíš trpěla zúžením periférních cév, což může mít souvislost s vysokým věkem. To pak v delším horizontu může vést k srdečnímu selhání, protože oběhový systém již nedokáže správně fungovat.

Odešla smířená se životem a se vzpomínkou na mládí

Královna však zemřela velmi pokojně a stihli se s ní rozloučit i někteří rodinní příslušníci. Reverend Greenshields pak dal nejvíce nahlédnout do rozhovorů, které spolu v posledních dnech jejího života vedli. I když nevíme, co skutečně řekla jako svá poslední slova, vracela se prý často do dětství. Mluvila o koních, i o těch jež měla v minulosti. Pamatovala si všechna jejich jména. A také řekla slova, kterým by slušelo, kdyby skutečně byla ta poslední: „Ničeho nelituji.“

Zdroj: Webniusy, StyleCaster

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*