Chodit v botách, nebo bez nich? Většina lidí samozřejmě volí boty, jelikož je to pro ně pohodlnější, je to pro ně příjemnější, stejně jako bezpečnější. Zapomínat nelze ani na společenské normy. Pokud zrovna nejsme na pláži, mělo by být nošení bot samozřejmostí. Máte to stejně? Možná změníte pohled na věc, když vám řekneme, že chození na boso má mnoho pozitivních účinků na lidské tělo.
Chodit na boso by měly hlavně děti
Nutno říci, že je pro ně zcela přirozené takto chodit. Navíc platí, že malé dítě neumí říci, že je mu bota malá a nepohodlná. Když mu koupíte špatnou obuv, může to vést k tomu, že se mu dokonce zdeformuje noha. To je důvod číslo jedna. Potom je tu ještě důvod, který zmiňuje Rae Pica, který se tomuto tématu aktivně věnoval.
Chůze na boso je pro děti naprosto přirozená, jelikož se díky ní učí poznávat svět. Stejně, jako se snaží na vše sahat svou rukou, by měly mít možnost si na vše sáhnout i svou nohou. Měly by zjistit, jak se liší jednotlivé materiály pokud jde o jejich tvrdost, strukturu, teplotu, nebo i o celkovou pohodlnost chození.
Chůze na boso zlepšuje i rovnováhu
Dalším pozitivem je i to, že chůze na boso dokáže velmi výrazně zlepšovat lidskou rovnováhu. Když se chodí v botách, je mezi patou, chodidlem a prsty podrážka, což nemusí vést ke správným návykům držení rovnováhy. Naopak přímý kontakt s podložkou pomůže ke správnému nastavení nohy tak, aby byla rovnováha snadněji udržena. To mí navíc vliv i na posilování svalů u nohou, což samotný pozitivní vliv ještě zlepšuje a umocňuje.
Chůze bez bot prospívá také mozku
Zapomínat nelze ještě na další velmi důležitou věc. Chůze na boso dokonce prospívá lidskému mozku. Jak je to možné? I v chodidlech se nachází celý řada nervových zakončení, které následně předávají signály do mozku. Když máme boty, moc jich není, jelikož nám překáží právě podrážka. Při kontaktu se zemí holou nohou se objeví celá řada podnětů, které začne mozek zpracovávat. Každý lékař potvrdí, že čím více mozek pracuje a čím více podnětů má, tím lépe se vyvíjí a tím lepší je nervový systém člověka. Chůze na boso tak pomáhá do mozku dostávat požadované množství různorodých informací a podporuje vznik nových nervových spojení.
Jde o zcela přirozenou věc
Je pravdou, že když vyjdete ven, tak kromě pláže mnoho lidí chodících bez bot neuvidíte. Důvodem však není to, že by se něčemu podobnému vyhýbali. Za vše mohou společenské konvence a zvyklosti. Představte si sami sebe. Jak chodíte ve svém bytě, jak chodíte na své zahradě? Boty obvykle nemáte. Berete si je pouze, když je to vyžadováno okolím, nebo prostředím.
Tento typ chůze má i své odpůrce
Je vidět, že chůze na boso má pozitiv více než dost. Má ale i řadu odpůrců. Čím nejčastěji argumentují? Rozhodně je to celková nebezpečnost. Může to být ostrý kámen, kus skla, kousek ostrého plastu, nebezpečný odpad a celá řada dalších věcí, na které lze šlápnout. Bota a její podrážka nohu ochrání. Samotné chodidlo však může doznat celkem nemalého zranění, které může způsobit bolest, infekci i dlouhou rekonvalescenci.
Odpůrci dále uvádějí, že chůze na boso je také velmi nehygienická. Venku na zemi je celá řada nebezpečných bakterií a virů, které se dostávají do přímého kontaktu s naší kůží. Stačí jenom drobná otevřená ranka a v tu chvíli mluvíme o tom, že jsou i v naší krvi a v našem těle.
Chodit či nechodit?
Rozhodně chodit. Ale vždy s rozmyslem. Je jasné, že chůze na boso doma, na vaší zahradě, nebo na fotbalovém hřišti či v udržovaném čistém parku nebude žádný problém a bude přirozeně ku prospěchu. Boty jsou naopak vhodné při chůzi po běžné špinavé ulici, nebo na travnatých místech, která nejsou tolik udržována a riziko zranění zde může být celkem vysoké. Jak pro dospělého, tak pro dítě.