Může se zdát lákavé nastartovat svůj den pořádnou dávkou vitamínů z čerstvě vymačkaných pomerančů. Avšak ve skutečnosti si tím můžete ublížit.
Citrusy hrají v našem zdravém jídelníčku jednoznačně prim. Doplňují vitamín C, a pokud si dopřejete navíc čerstvě vymačkanou šťávu, potěšíte tím i své chuťové buňky. Ovšem brzy ráno byste se k tomuto kroku uchylovat neměli. Za určitých podmínek totiž může jít o krok dokonce škodlivý. Na co si tedy dát pozor?
Spojení cukrů a cholesterolu způsobuje problém
Někdo si dává na probuzení kávu a někdo právě džus. Ovšem pozor, měli byste vědět, že oba tyto nápoje by mohly působit poměrně agresivně na naši žaludeční výstelku. Navíc vstřebávání cukru nedokáže omezit vláknina nebo jiné složky jídla, takže si jako bonus rozházíte i glykemický index. Po snídani vás tak bude brzy honit mlsná a navíc se můžete časem dopracovat i ke zvýšenému cholesterolu.
Tento rituál není zároveň vhodný ani pro osoby často trpící pálením žáhy nebo problémy se žaludkem. A v neposlední řadě má přebytek cukrů negativní vliv i na naše zuby. Kyseliny v džusu navíc naleptávají zubní sklovinu. To lze snížit tím, že džus naředíte vodou na 50% koncentraci. A mimochodem – nikdy ho nepijte bezprostředně po vyčištění zubů. Složky v zubní pastě by způsobily, že by chutnal jednoduše odporně.
Zvýšený příjem cukru se nedoporučuje při hubnutí
Rozhodně nejde ani o vhodný rituál pro ty, kteří se pokoušejí zhubnout. Vždyť v pouhých 100 ml džusu najdete 10 gramů cukru, což je jedna zarovnaná polévková lžíce. A stačí si jednoduše spočítat, kolik cukru přijmete v jedné čtvrtlitrové sklenici. Mimochodem, tolik zatracované sladké limonády mají ve 100 ml cca 10,5 gramů cukru. A byť jde obvykle o škodlivější sacharózu nebo glukózu, stejně toto srovnání nevychází dobře.
Takže čím tento chutný nápoj nahradit? Například neslazenou kávou (opět nevhodnou na lačný žaludek), vodou nebo slabým čajem. Jednu sklenici džusu si v rámci celého dne dát můžete, ovšem od dvou nahoru se všechna rizika násobí. Ve hře je zejména zvýšení hladiny cukrů v krvi, zvýšení chutě na sladké apod.
Je ideální konzumovat džus z pomerančů každý den?
V žádné reklamě na zdravou snídani tento produkt nechybí. Je sladký, skvěle se doplňuje s cereáliemi nebo pečivem a dodá vám i pořádnou dávku vitamínů. Ovšem pro pravidelnou konzumaci rozhodně vhodný není. Problémem je totiž vysoký obsah cukru. Nahraďte ho proto alespoň ob den šťávou ze zeleniny nebo výživným smoothie. I ty mají vysoký obsah vitamínů a minerálů, cukrem vás však nezatíží.
Pokud si přece jen nechcete tohoto ranního pomocníka odepřít, pak vybírejte džusy 100% přírodní (nebo si doma jednoduše odšťavněte pomeranče). Vyhněte se všem nápojům, do nichž byl cukr přidán. Bohužel se budete muset smířit s tím, že přírodní džusy jsou o něco kyselejší než jejich vyráběné protějšky.
Zatracovat pomeranče by byla chyba
Ovšem to neznamená, že si pomeranče nemůžete dopřát. Nejlépe ovšem celé s kompletní porcí vlákniny a dužiny. Jsou velkou zásobárnou vitamínu C, který podporuje naše zdraví i produkci bílých krvinek. Dokáže rovněž zkrátit dobu hojení ran apod. A nesmíme zapomenout ani na prospěšné antioxidanty, jež brání předčasnému stárnutí buněk i celé řadě nemocí. Působí rovněž proti ledvinovým kamenům a prospívá srdci.
Přírodní prostředek proti zánětům
To ovšem není všechno. Záněty v našem těle souvisí s některými metabolickými chorobami, a to od astmatu, přes revmatitidu až po nejrůznější ekzémy. A právě flavonoidy, jež jsou v pomerančích také hojně zastoupeny, si dokážou se zánětlivým procesem velmi dobře poradit. Vitamín C pak posiluje cévy, podílí se na tvorbě kolagenu a posiluje svaly, šlachy a kosti.
A můžete ho brát také jako svého spojence pro krásu. Mezi záněty totiž patří i akné. A vitamín C potlačuje tvorbu kyseliny arachidonové, jež patří mezi hlavní příčiny tohoto problému. Rovněž reguluje hladinu inzulínu, jež také podporuje záněty. A pozitivně působí i proti vysokému cholesterolu a snížení hladiny lipidů v krvi. Džus si tedy klidně dopřejte, ale v rozumném množství a nikdy ne nalačno.
Zdroj: Marie-Claire