Desetitisíce lidí mohly být povodním ušetřeny. Nikdo však nebyl schopný uskutečnit 27 let připravený plán

Fotografie: Kamil Czaiński / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Výstavba přehrady, která by ochránila Opavsko, se plánuje už přes dvacet let, výstavbu však zdržují lidé i aktivisté. Ti mají údajně levnější řešení.

Kdyby plánovaná přehrada Nové Heřminovy už stála, ochránila by desetitisíce lidí, uvádí web TN. Zatím se investovalo jen do přípravných prací. I ty už se však blíží sumě, kterou by podle některých ekologických organizací stál celý systém suchých poldrů. Ty by podle nich dokázaly ochránit obyvatele před povodní také, ale mnohem levněji a s menším dopadem na životní prostředí.

Územní rozhodnutí napadli účastníci řízení

O výstavbě vodního díla Nové Heřminovy se začalo uvažovat už po povodních v roce 1997. Územní rozhodnutí, které bylo loni vydáno, však bylo napadeno účastníky řízení, což komplikuje výstavbu. Rozhodnutí tak stále není pravomocné a čeká na potvrzení ze strany Ministerstva pro místní rozvoj. Pokud by přehrada stála, podařilo by se vodu udržet v korytě řeky.

„Pokud by vodní nádrž Nové Heřminovy byla funkční, řeka Opava by v Krnově kulminovala při 150 kubických metrech a voda by v části města zůstala v korytě. Také řeka Opava. Ta kulminovala v Opavě při pěti stech metrech krychlových za sekundu a v případě existence nádrže by rovněž zůstala v korytě. Efekt vodního díla Nové Heřminovy by byl výrazný a neocenitelný,“ cituje OpavskýDeník generálního ředitele státního podniku Povodí Odry Jiřího Tkáče.

Záchranáři z Jihočeského kraje dostali znepokojivé hlášení. Toto chování je neomluvitelné

Systém suchých poldrů by byl výrazně levnější

Proti stavbě přehrady se však postavili jak obyvatelé obce, tak některé ekologické organizace. Jak zmiňuje TN, podle Hnutí Duha je projekt na Nové Heřminovy za několik miliard korun předražený, navíc by se lidem dostalo stejné ochrany za méně, pokud by se na Opavě vybudoval systém suchých poldrů. Jejich zbudování by přitom bylo mnohem rychlejší než v případě výstavby velké přehrady, která je navíc neekologická.

Celkové náklady na výstavbu se odhadují na 7,6 miliard korun. Systém suchých poldrů by přitom vyšel na 1,7 miliardy korun. Na horním toku Opavy už byly provedeny stavební a projekční práce za 1,36 miliardy. Se začátkem výstavby samotné přehrady se počítá v roce 2027. Na SvětěKreativity jsme psali, že meteorologický jev La Niña nabírá na síle a může způsobovat extrémy v počasí. Vliv má především na distribuci srážek a může mít na svědomí právě extrémní srážky, které spadnou jen na omezeném území.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*