Meteorologové varují před kritickou situací tohoto týdne. Češi se musí připravit na možné následky

Fotografie: Depositphotos

Deštivé počasí posledních dnů způsobilo vzestupy hladin toků. Situace se nezlepší ani v pondělí. Výstraha před silnými bouřkami platí od pondělního poledne.

Meteorologové aktualizovali výstrahu před silnými bouřkami. Podle CNNPrimaNews zůstává na třetím povodňovém stupni řeka Radbuza ve Staňkově na Domažlicku. Odpoledne se však očekávají další srážky. Na některých místech by tak mohlo znovu napršet i 40 mm. Výstraha před silným deštěm a bouřkami tak platí od pondělních 12 hodin. Týká se celého území, s výjimkou severozápadu, kde budou bouřky pouze ojedinělé.

Třetí stupeň stále platí na Radbuze

Český hydrometeorologický ústav aktualizuje výstrahu pro silné bouřky. V pondělí, stejně tak jako o víkendu, očekávají hodně oblačnosti. Na většině území se objeví občasný déšť nebo přeháňky, místy se vyskytnou bouřky. Postup bouřek bude pomalý, a proto na některých místech může napršet velké množství srážek, které by mohly způsobit lokální záplavy.

Do pondělního poledne platila výstraha před povodněmi. Ačkoliv se situace začala uklidňovat, vzhledem k neustupujícímu dešti a nasycenosti půdy se stále předpokládají na některých místech vzestupy hladin. Na tocích odvodňujících Šumavu a Český les nelze vyloučit opětovné překročení stupňů povodňové aktivity (1. a 2. SPA). Na horním toku Radbuzy stále nelze vyloučit přechodné překročení 3. SPA,“ informuje ČHMÚ na síti X.

Meteorologové upozorňují Čechy na léto 2024, které bude lámat historické rekordy v mnoha ohledech

Od středy bude srážek ubývat

Rovněž bude v odpoledních hodinách překročen 1. SPA na dolním toku Vltavy pod soutokem s Berounkou v důsledku řízené manipulace na Vltavské kaskádě. Meteorologové doporučují obyvatelům postižených oblastí sledovat aplikaci Indikátor přívalových povodní. Ta zobrazuje aktuální nasycenost půdy, srážky a upozorňuje na riziko přívalové povodně.

Ještě v úterý se bude především na východě republiky vyskytovat vydatný déšť. Od středy by mělo srážek začít postupně ubývat. Přeháňky a bouřky se tak budou vyskytovat už jen občasně. Přijde také postupné oteplení a zejména na jihovýchodě vystoupá teploměr k 27 °C. Na SvětěKreativity se můžete rovněž podívat na první předpověď počasí pro léto 2024. Opět nás čekají rekordní měsíce.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*