Pokud bude letošní zima alespoň z poloviny tak tuhá, jak byla ta loňská, máte se na co těšit. Zabraňte zbytečným únikům tepla a ušetřete za vytápění.
Máte-li stará dřevěná okna, na zimu se budete muset připravit především dostatečnými zásobami dříví, uhlí či jiného zdroje. Ovšem pokud má váš byt či dům instalovaná plastová (nebo nová dřevěná) okna, můžete se na zimu připravit i jinak. Pomocí tří jednoduchých triků svá okna dokonale utěsníte a ušetříte až 25 % tepla, které by v opačném případě jen tak uniklo do okolí. Benefity v podobě vyššího tepelného komfortu a nižších účtů za energie jistě potěší každého.
Před vlastním zazimováním oken přemýšlejte
Dříve, než se pustíte do práce s okny, si ověřte, že na nich máte uváděné funkce dostupné. Zároveň mějte na paměti důležitost cirkulace vzduchu. Pro zdraví organismu je totiž klíčová. I v té největší zimě proto větrejte, i když krátce a intenzivně, ale nezapomínejte na to. Dostatečný přísun čerstvého vzduchu, potažmo kyslíku zvýší vaši výkonnost, zlepší kvalitu vašeho spánku a také sníží prašnost v té které místnosti.
Abyste zjistili, s jakou mírou netěsnosti pracujete, proveďte test. Do každého okna, které lze otevřít, vložte mezi okenní křídlo a rám jeden list papíru. Okno následně zavřete.
Pokud s listem papíru můžete volně hýbat, nebo pokud přímo vypadává, řešíte problém se skutečně velkými netěsnostmi. V tomto případě můžete okna zkusit seřídit sami, nebo si na jejich údržbu pozvěte odborníka.
Tři jednoduché tipy pro zvýšení tepelného komfortu
U oken je obecně důležité kontrolovat, popřípadě seřídit přítlak okna v rámu, nasednutí okenního křídla na rám a pryžové těsnění jednotlivých oken. Pokud jste při testu s listem papíru zaznamenali velké netěsnosti, může být jejich příčinou špatné seřízení okenních křídel. To může být způsobeno špatně ohnutými panty či kováním. Je proto důležité před každou zimou kontrolovat stav kování i pantů.
Pokud nejsou panty a kování „na místě“, dotáhněte je. Před každou zimou byste je rovněž měli promazat vazelínou či mazivem na bázi silikonu. Jinou příčinou netěsnosti okna může být opotřebované těsnění. Při jeho kontrole dbejte zvýšené pozornosti ve spodní části rámu, kde je náchylnější k poškození.
V případě poškození či znatelného opotřebení je potřeba těsnění vyměnit, avšak vyvarujte se výměně při minusových teplotách – těsnění by popraskalo.
Třetím tipem je změna přítlaku okenního křídla k rámu, někdy popisovaného také jako změna režimu z letního na zimní. Přítlak změníte za pomoci nastavení tzv. excentrických válců. Ty jsou uloženy po obou stranách okenního křídla a dají se nastavit do tří režimů – léto (nejmenší přítlak), neutrální (průměrný přítlak), zima (největší přítlak). Abyste upravili přítlak křídla, budete potřebovat imbus, kterým válec otočíte do požadované polohy.
Zdroj: YouTube / ForumWiedzy