Mytí oken nemusí být namáhavé. Práci usnadní domácí čistící přípravky

Každá správná hospodyňka čas od času řeší i to, jak umýt okna v domácnosti. Tato činnost se nejčastěji provádí jen párkrát do roka, avšak je zapotřebí se jí věnovat s náležitou péčí, aby okna zůstala čistá a lesklá co nejdelší dobu. K mytí můžete samozřejmě použít kupované vysoce účinné čistící prostředky, pokud ale budete chtít něco málo ušetřit, pomohou i některé přírodní metody. Jak tedy správně okna umývat a čím?

Praktické tipy, týkající se mytí oken

Okna je praktické umývat v momentu, když je venku pěkně. Ideální je tedy slunečné, a ne příliš horké počasí. Zcela nevhodné je umývat okna v počasí nevlídném a deštivém. To by pak přišla celá vaše práce vniveč. K umývání oken si připravte rozhodně hadřík z mikrovlákna, nebo čistě bavlněnou textilii. Nepoužívejte zásadně abrazivní čistící prostředky a pomůcky, které by okna poškrabaly. Mezi nejúčinnější alternativní metody mytí oken lze zařadit tyto:

  • Glycerinový roztok: na jeho přípravu potřebujete jedno víčko aviváže, 100 mililitrů teplé vody a jednu lžíci glycerolu. Všechny ingredience dobře promíchejte, nechte odstát asi čtvrt hodiny a poté pomocí hadříku okna umívejte. Díky obsahu glycerinu se na okna nebude zachytávat prach, a tak zůstanou déle čistá.
  • Octový roztok: k tomuto roztoku si připravte lžičku Jaru, nebo jiného prostředku na nádobí, půl litru vody a 70 mililitrů octa. Vše dobře promíchejte a přelijte do rozprašovače. Následně aplikujte na okna a setřete. Octová směs okna šetrně vyčistí a zároveň odradí i hmyz.
  • Alkoholový roztok: ten zhotovíte z dvou lžic čistého lihu a 400 mililitrů vody. Ideálně používejte při kontaktu s touto směsí respirátor a ochranné rukavice. Roztok nanášejte na okna měkkým hadříkem. Povrch oken bude nejen čistý, ale i dezinfikovaný. Po úklidu místnosti řádně vyvětrejte.
  • Škrobový roztok: v teplé vodě rozpusťte asi lžíci škrobu a roztok následně aplikujte na znečištěná okna. Nezapomeňte posléze odstranit zbytky škrobu čistou vodou pomocí hadříku. Tato varianta je vhodná zejména pro alergiky a ty hospodyňky, které nesnáší silná aromata jiných čistících směsí.

Další babičkovské rady ohledně mytí oken

Okna dle dávných rad babiček dobře vyčistíte i vodou s kapkou dětského šamponu, nebo roztokem vody, v kterém je rozmíchaný vanilkový pudink v prášku.

Dříve také ženy standardně leštily okna starými papírovými novinami. V tomto případě ale buďte opatrní, abyste si je nepoškrabali. Raději zvolte osvědčené leštidlo z drogerie. Další dávná rada zase praví, že lesk oken podpoříte i vyčištěním pomocí dámských silonek.

Pomohou i moderní čistící pomůcky

Pokud si budete chtít ušetřit práci, na trhu se naskýtají téměř neomezené možnosti, jak okna umýt rychle a šetrně pomocí mechanických stěrek a speciálních mini mopů. Takové pomůcky se vyplatí zejména v případě, že máte v obydlí k mytí velké množství oken.

Fotografie: Depositphotos, Freepik