Vyvarujte se nejčastějším chybám při praní prádla, které ho mohou poškodit

Praní prádla patří mezi základní domácí práce, s kterými se potkává dnes a denně mnoho lidí. I když by se zprvu zdálo, že se jedná o činnost jednoduchou, někdy dokáže člověku ztrpčit život. A to především v důsledku nedodržení správného postupu. Jaké jsou nejčastější chyby, které lidé dělají při praní prádla? Pojďme si je tedy přiblížit.

Nejběžnější chyby při praní prádla

Některé domácnosti si dopouštějí těchto zásadních chyb:

  • Netřídí prádlo podle barvy: v tomto ohledu by se společnost dala jednoznačně rozdělit na dvě skupiny. Na ty, co houževnatě a úzkostlivě oděvy třídí a pak na ty, pro které je praní pouze nutnost a jeho procesem se už nijak zvlášť nezabývají. Proto nahází všechno prádlo do jedné prací várky a již si neuvědomí, že bílá košile může být obarvená černými kalhotami. K těmto případům dochází velice často. Avšak pozor, prádlo by se mělo třídit pouze dle odstínu, ale i podle jeho materiálu.

  • Prací prostředek lijí přímo na prádlo: někteří lidé se domnívají, že když na znečištěné prádlo nalijí prací prostředek přímo, bude čistější. Šetrnější a efektivnější je ale prášek sypat, či lít přímo do nádržky pračky, nebo jej případně ředit vodou. V případě, že máte na oblečení velké skvrny, použijte speciální prostředek, nebo obyčejné mýdlo s vodou, properte v ruce a následně vložte do pračky.
  • Nalévají do nádržky mnoho aviváže za účelem větší svěžesti prádla: množství přidávané aviváže by mělo být velmi střídmé. Nadmíra tohoto prostředku může způsobit uplývání na oděvech a tvorbu kožních alergií a jiných obtíží.
  • Zipy u kalhot a bund nechávají rozepnuté: to může způsobit poškození jiných částí prádla, které jsou z jemné tkaniny. Proto je důležité zipy před praním zapínat.

Další nejčastější chyby při praní prádla a jak je napravit

Pokud budete prát košile, měli byste knoflíčky rozhodně rozepnout. Zapnuté totiž mohou způsobit to, že se dříve nebo později uvolní a budete je muset přišívat. Šetřit na pracích prášcích a gelech se také nevyplácí. Raději si pořiďte kvalitní prostředek, který zajistí, že vaše prádlo bude skvěle vyprané a krásně svěží. Častým problémem je i věčné hledání druhé ponožky do páru. Tomu zabráníte jednoduše tak, že ponožky umístíte do ochranné prací síťky. Vyperou se a zároveň se vám nepoztrácí.

Jak je to se sušením?

Co se týká sušení prádla, je určitě nejzdravější na čerstvé vzduchu. Moderní doba však přeje sušičkám, které hospodyňkám šetří zejména čas. Těmi dnes disponuje mnoho rodin. I s nimi jsou ale občas potíže, jelikož lidé nedbají rad a doporučení odborníků. Nejzávažnějším problémem může být zapomínání čistění vnitřního filtru na nečistoty. Zahřátím se totiž může prach velmi snadno vznítit a velký problém bude záhy na světě.

Fotografie: Getty Images

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]