Při vysokohorské turistice objevíte krásy Slovenska!

Na Slovensku je mnoho krásných míst, kam můžete v létě vyrazit na výlet a odvézt si nádherné zážitky. Zvláště vysokohorská turistika umožňuje poznávání krásných nových míst a nesčetná dobrodružství v náruči panenské přírody.

Pěší turistika utužuje zdraví a regeneruje organismus. Proto poslední dobou přibývá jejích příznivců, Patříte mezi ně i vy? Rozhodli jste se, že letos lépe poznáte Slovensko? Pak byste měli vědět, jak si naplánovat trasu výletu a co si s sebou vzít. Zvláště pokud jste rekreační turista nebo začátečník. Pak byste měli vědět, že alfou a omegou vysokohorské turistiky jsou kvalitní oděvy a obuv. Oblečení do hor není jen oblečení – jsou to svým způsobem i ochranné prostředky. Proto byste si do hor měli brát vzdušné, nepromokavé funkční oblečení, které neprofoukne vítr.

Kvalitní obuv a oblečení

V horách je základem fyzické i psychické pohody dobrá obuv a kvalitní, pohodlné oblečení. Začněte kvalitním spodním prádlem – vyberte si nejlépe pánské či dámské termoprádlo. Jako prostřední vrstva se hodí trička z funkčních materiálů. A na závěr si vezměte bundu – nabízíme třeba pánské a dámské lyžařské bundy. Doporučit můžeme například Northfinder bundy a nepromokavé kalhoty z větruodolného materiálu. Důležitá je i dobrá pokrývka hlavy a sluneční brýle. A co obuv? Na vysokohorské túry je nejlepší pevná turistická obuv s profilovanou podrážkou. Dokonalé pohodlí nohám poskytnou boty z pravé kůže – ta je totiž měkká a prodyšná. Abyste se v nich cítili opravdu dobře, vyberte si je pečlivě a přesvědčte se, zda mají vhodný tvar a velikost, zda vám dobře padnou. Turistická obuv by totiž neměla mít jen správnou délku, ale i správnou šířku – neměla by sportovce tlačit ani nikde dřít. Kromě toho by měla mít nízkou hmotnost, být vzdušná a zároveň voděodolná. A jak je to s tím plánováním výletů a bezpečném pohybu po vysokohorských stezkách, o kterém jsme se zmínili na začátku?

Plánování trasy a bezpečnost v horách má mnoho pravidel, za všechny tu zmíníme aspoň některé:

– při hledání trasy vezměte v úvahu svou fyzickou kondici

– na stanici horské služby se optejte, zda je trasa momentálně přístupná a schůdná

– v hotelu či penzionu nahlaste, kam vyrážíte a kdy se plánujete vrátit

– na delší túru raději vyrazte brzy ráno

– choďte jen po značených turistických trasách

– nezacházejte do míst, kde si nejste jisti bezpečností terénu

– vezměte si s sebou batoh s dostatečnou zásobou jídla a tekutin

– zabalte si s sebou i náhradní nepromokavé oblečení

– zabalte si i příruční lékárničku

– pokud se zkazí počasí, na nic nečekejte a vyrazte zpět.

Jak se pohybovat po vyznačených trasách:

– trasu výletu si pečlivě nastudujte a naplánujte

– používejte turistickou mapu a knižního průvodce

– po cestě pečlivě čtěte údaje na směrovkách a cedulích

– zvláště si dávejte pozor, kterou cestu si vybíráte na křižovatkách.