Každý by měl znát základní pravidla první pomoci, protože včasná pomoc může leckdy zachránit lidský život. Když už se totiž dostanete do nějaké krizové situace, většinou není moc času na přemýšlení, proto bychom se měli základní poučky naučit a vědět, co v určitých situacích pomáhá a co naopak škodí. Máme pro vás tedy hned několik rad, které vám v budoucnu mohou pomoci při řešení krizových situací, úrazech a nehodách. Záchrana života je za těch pár pouček dostatečným zadostiučiněním.
Otevřené rány
Kdykoliv řešíte nějakou ranku, měli byste se pokusit zvednout postižené místo co nejvíce nad úroveň srdce. Takový postup zklidňuje otoky a pomáhá odtoku tekutin, které se nahrnou do postižené oblasti. Navíc krev bude mít tendenci stékat směrem dolů a nebude vám vytvářet nepříjemné otoky. Pokud máte ránu na špatně dostupném místě, např. boky nebo hýždě, lehněte si a postižené místo nadzvedněte pomocí polštáře. Jestli není možné místo s ránou zvednout, alespoň se pokuste postižené místo posunout co nejblíže k srdci.
Popáleniny prvního stupně
Popáleniny nejsou nic příjemného a mohou způsobit spoustu komplikací, navíc jsou docela častým zraněním. Povrchové popáleniny ovlivňují pouze horní vrstvu pokožky, většinou jsou velice bolestivé, ale často nejsou nijak vážné. Každopádně byste neměli opomenout správné ošetření. Postižené místo umístěte pod vlažnou vodu. Nesnažte se chladit ránu ledovou vodou, to je častá chyba, která může způsobit více škody než užitku. Po očistění popáleniny, naneste na inkriminované místo studený obklad. Nesnažte se využívat „osvědčené“ babské rady. Mazání máslem nebo tukem může zpomalit uvolňování tepla. Pomoci může pasta připravená z jedlé sody a vody.
Infarkty
Když někoho ve vašem okolí přepadne infarkt, hrajete o čas. Čím dříve začnete pomáhat, tím lépe. Můžete tak výrazně zredukovat škody, které infarkt způsobí. Zkuste postiženému podat aspirin. Jeho žvýkání inhibuje krevní destičky, které mají na svědomí srážení krve, které blokují tepny postiženého. Aspirin žvýkejte, nepolykejte ho, díky žvýkání začne dříve účinkovat. V každém případě ale co nejrychleji kontaktujte zdravotní záchranou službu.
Bodnutí včely
Pokud vás píchne včela, měli byste odstranit žihadlo. Traduje se, že vytažení žihadla minimalizuje množství jedu, které dostanete. To ale není úplně pravda. Důležité je, žihadlo vytáhnout co nejdříve. Včely totiž po ztracení svého žihadla začnou uvolňovat specifickou vůni, která přitahuje další včely, které vás pak budou chtít bodnout také. Vytáhněte tedy žihadlo, opusťte místo, kde vás včela píchla a ránu zakryjte studeným obkladem. Pokud jste alergičtí, zavolejte zdravotní záchrannou službu nebo si aplikujte protialergickou injekci.
Zlomeniny
Se zlomeninami je to jednoduché. V žádném případě se ji nesnažte rovnat. Udržujte končetinu ve stabilizované poloze a minimalizujte jakýkoliv pohyb. Končetinu můžete zafixovat pomocí dlahy. V každém případě kontaktujte lékaře, a i při jednoduchém vychýlení kostí nebo podvrtnutí raději vyhledejte lékařskou pomoc a požádejte o rentgen. Zlomenina je vcelku časté zranění, a hlavně v létě jich je opravdu požehnaně. Snažte se ale riziko zlomenin omezit a dávejte si pozor, kam šlapete.
Poranění očí
Jestli se zraníte v oblasti očí, první věc, kterou byste měli udělat je vyčištění rány. Pokud je problém složitější a nejde jen o kontakt s malým předměte, měli byste raději vyhledat lékařskou pomoc. Jestli se budete snažit oko neodborně čistit, můžete si poškodit trvalé poškození zraku. Vyplatí se tedy, vyhledat profesionální pomoc. Pokud se vám do očí dostane chemikálie, neměli byste váhat a okamžitě si začít oči proplachovat vodou. Zrak je velice křehký systém, který není radno pokoušet a pokud se opravdu obáváte nějakého závažnějšího problému, vyhledejte co nejrychleji lékaře.
Třísky
Nepříjemný pocit ze zadřené není to nejhorší, co se vám může stát. Třísky jsou plné choroboplodných zárodků, infekcí a bakterií a mohou jednoduše infikovat postižené místo. Zkuste tedy místo dostatečně desinfikovat a zabezpečit ho před případným dalším znečištěním. Jestliže máte třísku zaraženou hluboko v pokožce, nejprve oblast desinfikujte a poté podeberte sterilizovanou jehlou. Nezapomeňte místo vpichu vždy řádně očistit. A zabezpečit takovým způsobem, abyste předešli případné infekci a znečištění.
Hadí kousnutí
Uštknutí hadem je pro mnohé opravdová noční můra. Ve filmech můžeme často vidět, jak hrdinové vysávají z rány jed, bohužel tento postup úplně nefunguje. Když vás uštkne had, měli byste se v první řadě uklidnit a zpomalit tak svou srdeční frekvenci. Takové snížení tepu zajistí zpomalení šíření jedu. Ihned kontaktujte lékaře a záchrannou službu. V každém případě, ale zůstaňte v klidu a nepanikařte. Pomoci může také škrtidlo nebo šátek, který umístíte nad místo vpichu ve směru srdce. Škrtidlo umisťujete tak, abyste zamezili šíření jedu k srdci. Hadí jed může působit v různých intenzitách a tak je čas stěžejním faktorem v boji s hadím uštknutím.
Hlavně opatrně
Toto jsou základní rady a tipy, které vám pomohou zvládnout krizovou situaci, každopádně vždy se snažte zranění předejít a předvídat, jaké důsledky může mít vaše chování. Obzvláště léto vybízí k letním radovánkám a nejrůznějším vylomeninám, dávejte na sebe tedy pozor, ať si léto užijete s přáteli, a ne v nemocnici. Jakékoliv zranění je lepší vždy zkonzultovat s lékařem, protože jistota, je jistota a zdraví by mělo být na prvním místě.