Recept na domácí kečup, který se od kupovaného liší dokonalou chutí

Kečup je velmi oblíbeným ochucovadlem již po dlouhá desetiletí a možná i staletí. Jeho složení se s časem zdokonalovalo. Avšak na domácí kečup ten kupovaný nebude mít nikdy. Jeho chuť je dokonalejší a plnější. Rovněž neobsahuje ani žádné konzervanty. Přinášíme vám recept na skvělý domácí kečup, který je obohacený o další druhy zeleniny. Hodit se bude nejen na špagety, ale i do jiných omáček, jako základ.

Jaké ingredience potřebujete na domácí kečup?

Na pět sklenic o objemu 250 mililitrů budete potřebovat:

  • 3 kilogramy rajčat
  • 2 až 3 cibule
  • 5 červených paprik
  • 5 stroužků česneku

Dále budete potřebovat: 2 malé chilli papričky, 4 až 6 lžic cukru, 2 lžičky soli, půl lžičky mletého kardamomu, lžíci octa a 50 mililitrů slunečnicového oleje. Z koření si pak připravte také 3 až 3 bobkové listy, 1 celou skořici, 2 až 3 kusy hřebíčku a 8 až 10 kuliček jalovce.

Jak postupovat při přípravě kečupu?

Nejprve si omyjte rajčata a papriky, u těch odstraňte semínka a stopku a oba druhy zeleniny nakrájejte na větší kousky. Do velkého hrnce poté vložte pokrájená rajčata s paprikou, přidejte najemno nasekaný česnek a cibuli, také nezapomeňte na chilli papričku a zeleninu dobře promíchejte. Následně si do gázy vložte koření (bobkový list, jalovec, hřebíček, skořici), dobře zavažte a dejte rovněž do hrnce.

Pak zapněte plotnu a vařte do změknutí zeleniny na mírném plamenu, po dobu zhruba dvou hodin. Z původního objemu by tak měla zbýt třetina zeleninové směsi.

Tvoření kečupu a vrstvení do sklenic

Uvařenou zeleninovou směs odstavte z plotny, vyjměte gázu s kořením a ponorným mixérem směs rozmělněte, abyste získali řidší hladkou hmotu. Poté omáčku přelijte přes jemné sítko do jiného hrnce. Oddělí se tak hrubé kusy, slupky a semínka. Pak pokračujte v dochucování svého domácího kečupu. Do směsi vsypte mletý kardamom, cukr, sůl, vlijte slunečnicový olej a ocet.

Dobře promíchejte a vařte na mírném plamenu ještě dalších dvacet minut. Hotový kečup následně vrstvěte do sterilizovaných sklenic a dobře zavíčkujte. Nádoby položte na kuchyňskou linku dnem vzhůru, přikryjte utěrkou a nechte zcela vychladnout. Zeleninovou omáčku skladujte v chladu a temnu. Přijde jistě k chuti hlavně v zimních měsících, kdy z ní uvaříte lahodné pokrmy a doplníte důležité vitamíny.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]