Už se chystali říct si „ano“, ale na svatbu vtrhla policie. Nevěstě hrozí 8 let vězení

Fotografie: Pxhere

Ženich i nevěsta se zrovna nadechovali ke klíčovému stvrzení svého svazku. V ten moment byl ovšem napjatý obřad přerušen příchodem strážců zákona.

V pondělí 24. dubna řešily slovenské policejní orgány velmi neobvyklou událost. K té došlo na matričním úřadě v Trebišově, konečným výsledkem je hrozba 8 let vězení pro nevěstu. Během operace s krycím názvem NEVĚSTA byl přerušen svatební obřad. Jednalo se o službu pro boj s nelegální migrací, která se v tomto případě sešla s policií. Oddáni měli být občan Maroka ve věku 39 let a 26letá Slovenka. Policie je přerušila těsně před závěrečným stvrzením svazku manželského. Proč byl ale zrovna tento obřad tak problematický?

Fingovaná svatba jako z filmu

Dle zprávy se muž rozhodl oženit, protože jeho vízum pro pobyt na Slovensku už bylo neplatné. A výměnou za tento fingovaný sňatek slíbil mladé ženě odměnu ve výši 1 500 euro (cca 35 000 Kč). Jejich poměrně dobře promyšlený plán však v „nejlepším“ překazily policejní složky. Šestadvacetiletá Slovenka byla následně zadržena za podíl na celém činu. Teď jí hrozí trest za účast na účelovém sňatku, což má trestní sazbu 2–8 let vězení. Co se týče cizince z Maroka, policejní orgány nejspíš přijmou opatření – bude tedy ze Slovenska vyhoštěn.

Pobyt skrze manželství

Sňatek s občanem státu je ve většině případů jednou z možností, jak legalizovat pobyt cizince na území Česka, Slovenska či dalších států. Trend zaplacených sňatků existuje už od 90. let, byl například i motivem slavného filmu Kolja. Frekvence pak narůstá při vlnách nelegální migrace. Pro cizince z tzv. třetích států je to možnost získání povolení k pobytu v České republice, stejně jako volného pohybu v Schengenském prostoru.

Organizátoři těchto svateb se zaměřují na osoby ze slabších sociálních skupin, pro které je odměna ve výši přes 1 000 euro (více než 23 000 Kč) velmi lákává. K tomu také letenka do ciziny a hrazený pobyt. Oběť si však neuvědomuje vyplývající riziko včetně trestního postihu. Případně je „informována“, že jí hrozí jen malý trest. Kromě toho se oběti ne vždy slíbené částky dočkaly, sňatkem totiž celá operace obvykle nekončí.

Průběh a odměna organizátorovi

Prakticky jediný, kdo nikdy nepřijde zkrátka, je sám organizátor. Ten za svou práci bere i 4 000 euro (asi 94 000 Kč) za jeden „kus“. Hodně těchto sňatků probíhá třeba na Kypru, kde se nachází velké azylové zařízení. Nevěsty pak odlétají v páru, takže si mohou svědčit navzájem. V cizině čeká ženich, vše ostatní je již zařízeno. Dojde ke svatbě, nevěsta po nějaké době odlétá zpátky. Manžel si jako občan Evropské unie požádá na ambasádě o turistické vízum.

Jakmile přiletí, nechá si přeložit oddací list, přes matriku v Brně si zažádá o českou verzi. S ním a dalšími dokumenty požádá o přechodný pobyt. Po dvou letech v tomto stavu může požádat o trvalý pobyt. Na tento mechanismus mají policisté podezření v mnoha případech. V jedné východočeské vesnici se například za cizince provdala paní, její sestra i dvě dcery. Všichni ženiši přitom pocházejí z Nigérie.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*