Pračku máme zafixovanou jako stroj, který naše oblečení čistí, tedy pere. Nicméně i z ní se mohou snadno šířit četné bakterie a způsobit mnoho nepříjemností.
Údržba a čistění pračky je základní nutnost, pokud ji chcete udržet dlouhodobě v kondici. Přestože totiž čistí to, co je do ní vloženo, její „útroby“ jsou na tom mnohdy mnohem hůř. V souvislosti s tím se uvnitř také množí četné plísně a bakterie. Kromě toho, že mohou poškodit vaše oblečení i samotnou pračku, mohou vám způsobit i zdravotní problémy. Tomu se dá naštěstí poměrně jednoduše předejít. Jak tedy na to?
Použití tablety na mytí nádobí
Tento postup aplikujte ideálně jednou za 3 měsíce používání pračky. Vezměte tabletu používanou normálně do myčky a dejte ji do přihrádky na prací prostředek. Tentokrát nebudeme čistit prádlo, ale samotný stroj. Pozor – nepoužívejte ty, které jsou zabalené v plastu nebo mají jiný obal. Pak pračku zapněte asi na 60 stupňů Celsia a nechte ji normálně běžet. Případné zbytky z tablety můžete posléze snadno odstranit.
Některé modely vás dokonce dokáží na potřebu vnitřního čištění upozornit. Nikoli nutně po 3 měsících, ale po určitém počtu pracích cyklů. Ale pozor. Jakmile vás už při otevření přivítá silný zápach, je potřeba se do očisty pustit hned. Nejspíš také nebude stačit jednoduchá metoda, bude nutné podívat se stroji důkladně „do střev“. Problém nastává tehdy, když pračku používáte prakticky pořád a ona nemá čas „vydechnout“, tedy pořádně vyschnout.
Usazeniny, kam se podíváš
Oblečení vkládané do pračky neobsahuje jen viditelné skvrny. Je na něm odumřelá kůže, drobné prachové usazeniny a – pokud máte doma mazlíčka – také zvířecí chlupy. Tohle všechno pak vytváří nánosy hlavně v těsnění stroje a na svěží prádlo můžete zkrátka zapomenout. Nemluvě o vodním kamenu, který způsobuje tvrdá voda. Jakými kroky lze těmto problémům předejít? Stačí se držet několika jednoduchých zásad.
Po každém praní nechte pračku vyschnout. Zdrojem zápachu je obvykle neodpařená voda. Pravidelně a pečlivě čistěte zásobník na prací prostředek bez ohledu na to, jaký zrovna používáte. Nezapomeňte na očistu gumového těsnění, kde se nachytá i to, co nejde zrovna kolem. Nechte pračku co nejvíce větrat, je to nejlepší prevence zatuchliny v bubnu. Několikrát za rok vyjměte filtr pračky a důkladně ho vyčistěte.
Napište komentář