Péče o koženou obuv má své zásady. Pokud je dodržíte, můžete si být jisti tím, že vám body vydrží velmi dlouho. Nutné je říci i to, že začít o ně pečovat byste měli hned první den, co je přinesete z obchodu. A jaké jsou hlavní zásady a co je třeba dodržet? Podívejte se.
Čistěte je každý den
Pokud na nich ulpí nečistoty, snažte se je odstranit. Ideálně hned, co přijdete domů. Čím méně nečistot na vašich botách bude, tím menší je riziko toho, že budou poškozeny. Nikdy nevíte, jaké nežádoucí látky na nich mohou ulpívat.
Suchá bota je nutností
Kůže má tu výhodu, že v mí můžete chodit i ve vlhkém deštivém, nebo sněhovém počasí. Boty by však měly vždy dokonale uschnout. Pozor také na vnitřní vlhkost, která se do kůže dostane z potu. Suchá bota je vždy zárukou dlouhé životnosti.
Pozor na to, kde boty skladujete
Základem by měl být botník, který je dobře větraný a není v něm ani vlhko, ani příliš teplo nebo zima. Na co si dát rozhodně pozor, to jsou zdroje tepla. Péče o koženou obuv zahrnuje i nutnost nedávat je blízko radiátorů, krbů nebo jiného topení, kde jsou vysoké teploty. Zároveň myslete na to, aby bota nebyla při skladování ohnutá.
Používejte speciální vosky a jiné produkty
Péče o koženou obuv vyžaduje i její pravidelné ošetřování. A to různými vosky a dalšími produkty. Ty jsou ideálním pomocníkem ve chvíli, kdy chcete vytvořit určitou ochrannou vrstvu a kdy chcete botu takzvaně zakonzervovat. Také dojde k tomu, že výrazně prodloužíte její celkovou životnost.
Defekty opravte
Co když se na botě objeví praskliny? Pusťte se do jejich oprav. Postačit může trocha kvalitního lepidla, které prasklinu, tedy díru v kůži jednoduše zalepí. Případné škrábance zase eliminujte různými produkty na bázi olejů a vosků. Pokud je nemáte, může krátkodobě pomoci i klasický olivový olej. Zajímavou alternativou péče je směs vody a laku na nehty, který aplikujete na poškozená místa a tím zacelíte různé trhliny a praskliny.