
Alzheimerova choroba se nejčastěji vyskytuje u osob starších 55 let a může být vůbec nejhorší chorobou, která může lidi potkat. Toto onemocnění si nevybírá a postihuje muže i ženy. Naštěstí nemoc nenastupuje ze dne na den, objevuje se prvotně v několika nenápadných projevech. Pokud často zapomínáte, může mít strach, že se jedná o začátek. Ale nebojte se, projevů Alzheimerovy choroby je mnohem více. Ačkoli nemoc není léčitelná, čím dříve ji zjistíte, tím dříve se můžete zařídit a získat co nejlepší péči, kterou potřebujete a maximalizovat tak kvalitu vašeho života.
Neléčitelná nemoc
Podle nejnovějších statistik je Alzheimerova choroba nejčastější formou demence, vážnou poruchou mozku, která ovlivňuje každodenní život. Nejčastěji se projevuje právě ztrátou paměti a kognitivními změnami. Ale ne všechny ztráty paměti jsou způsobeny Alzheimerovou chorobou. Asi jen jedna osoba ve věku nad 65 let a více než polovina osob nad 85 let Alzheimerovou chorobou skutečně trpí. Na celém světě je v současné době postižených na 26 milionů lidí po celém světě.
Nemoc přichází pomalu ale jistě
Příznaky se projevují velmi pomalu a postupně se zhoršují, od mírného zapomínání až k rozšířenému poškození mozku. Chemické a strukturální změny v mozku pomalu ničí schopnost tvořit, pamatovat, učit se, uvažovat a dochází také k zapomenutí vztahů k ostatním. Jak kritické buňky umírají, dochází k drastickým ztrátám osobnosti a selhávají systémy těla.
Nejčastější rizikové faktory
Mezi ty nejdůležitější rizikové faktory Alzheimerovy choroby patří samozřejmě věk, rodinná historie a genetika. Existují však i další rizikové faktory – a ty můžete ovlivnit. Sem patří udržování zdravého srdce a zamezení vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, mrtvice, cukrovky a vysokého cholesterolu. Sledujte svou váhu, vyhýbejte se tabáku a nadměrnému alkoholu, zůstaňte ve společenském spojení a cvičte své tělo i mysl.
Nejčastější příznaky
Příznaky Alzheimerovy choroby jsou obvykle mírné, ale časem se zhoršují a začnou zasahovat do každodenního života. U každé osoby je nástup onemocnění jiný. Úplně nejčastějším příznakem jsou občasné výpadky paměti. Lidé s tímto onemocněním mají problémy vybavit si nedávné události a také získávat nové informace. Alzheimerova choroba totiž poskytuje část mozku zvanou hippocampus, která má ústřední roli v každodenní paměti. Dlouhodobá paměť obvykle v raných fázích nemoci postižena není.
Ten Němec, co schovává předměty…
S postupem času se však stav zhoršuje. Osoba ztrácí věci, se kterými pracuje, pokládá je na místo, kde nepatří. V rozhovoru často hledá slova a zapomíná i na jména. Zapomíná na nedávné rozhovory, ztrácí se na cestě, kterou prošel už tisíckrát. Zapomíná na důležité schůzky i výročí atd.
Tyto symptomy neignorujte
Pokud máte Alzheimerovu chorobu a jste na úplném počátku onemocnění, pak se u vás zřejmě projeví kombinace těchto varovných signálů:
- Nedostatek energie a únava.
- Ztráta paměti.
- Náhle změny nálad.
- Jste pořád naštvaní a frustrovaní.
- Na nové situace reagujete pomalu.
- Novým věcem se učíte velice těžce.
- Ztratili jste schopnost porozumět některým věcem.
- Rádi trávíte čas sami se sebou.
- Máte potíže s komunikací s ostatními.
- Výkon každodenních činností je čím dál pomalejší.