Pěstování orchidejí nemusí být jednoduché. Nejenom, že je můžete přelít, ale objevují se i problémy s jejich usycháním. Jak zajistit, aby vykvetly? Dejte na rady zkušených pěstitelů, kteří moc dobře vědí co a jak, aby byl výsledek opravdu dokonalý. Velmi často začnou květiny vysychat ve chvíli, kdy jsou v květu. V takovém případě květ dlouho nevydrží a květina ztrácí své zdraví. Jak toto všechno eliminovat? Dáme vám tipy od těch nejzkušenějších pěstitelů.
Sledujte stonek rostliny a její pupeny
Pokud se obáváte usychání, je na místě sledovat stonky rostliny. Při pěstování orchidejí se jedná dokonce o jednu z nejdůležitějších věcí, kterou byste měli dělat. Roli zde hraje barva pupenů. Když jsou zelené, je vše v pořádku a rostlina má dostatek vláhy a je zcela zdravá. Velký problém však nastane, pokud jsou pupeny žluté a je na nich jasně vidět, že vysychají. V takovém případě můžete očekávat, že velmi brzy začne uvadat a schnout i samotný květ.
Postup nápravy je v tomto případě celkem radikální, ale funguje. Pokud při pěstování orchidejí narazíte na žlutý pupen, je třeba vzít nůž a uříznout stonek zhruba 2 centimetry nad samotným pupenem. Odstraníte kus rostliny, která mu bere vláhu a ta půjde do samotného pupenu, který se opět zazelená a rostlina vykvete. Jde sice o drastické řešení, ale úspěchy rozhodně přináší. To ostatně sami uvidíte.
Sledujte horní část stonku
Druhé pravidlo říká, že byste měli sledovat horní část stonku rostliny. Může se totiž stát, že spodní část stonku bude mít dostatek vody, zatímco horní část bude trpět nedostatek. Takové pěstování orchidejí není dlouhodobě udržitelná a horní část rostliny začne schnout a uvadat. I tady je proto vhodné zakročit co možná nejdříve. Jak? Podobně jako v předchozím případě. Ideální je podívat se na pupeny, které jdou od spodní části rostliny nahoru. Jakmile jste u třetího, proveďte ve vzdálenosti 2 – 5 centimetrů nad ním řez. Tím zcela odstraníte usychající stonek, který nebude orchideji zbytečně brát vláhu a také živiny. Ty zůstanou ve zdravém stonku a daná pupeny se velmi brzy promění v dokonalý květ.
Pozorujte květen
Třetí pravidlo je spojeno s pozorováním květu. I to je při pěstování orchidejí velmi důležité. Pokud by vám přišlo že květ ztrácí určitou vitalitu a že dochází k tomu, že začíná vadnout, je třeba jednat. I to může značit jeho určité usychání. V tomto případě však není nutné cokoliv řezat, jelikož pomoc je přece jenom jednodušší. Je třeba květinu přesadit. Opatrně ji vyjměte ze starého květináče, očistěte kořeny od zeminy a poté je lehce osprchujte vlažnou vodou. Vezměte nůžky a konce kořenů lehce, jenom o pár milimetrů zastřihněte. Řez následně ošetřete pomocí dřevěného uhlí.
Následně vezměte čirý, skleněný nebo plastový květináč, do kterého nalijte trochu vody a do ní postavte květinu. Jak bude vodu spotřebovávat, přilívejte novou. Takto ji nechte zhruba 5 dní na spíše tmavším místě. Potom už ji můžete přesadit do klasického květináče s kvalitní zeminou a umístěte ji na světlé místo. Tento postup by měl dostačovat k tomu, aby bylo zdraví obnoveno a květina neusychala.
Správná péče i dobré prostředí jsou základem
Aby k usychání nedocházelo, je třeba zajistit rostlině také dobrou péči. Velký vliv má hlavně prostředí. To by mělo být pokud možno světlé, ale rozhodně je třeba dát pozor na přímé sluneční paprsky, které by mohly květinu dokonce i spálit. Také je důležité zajistit rostlině vlhkost, jelikož na tu je ze svých přirozených podmínek zvyklá. Pokud ji nedokážete umístit do vlhkého prostředí, zkuste ji alespoň několikrát denně rosit. Dále nezapomínejte na pravidelné zalévání. A to od spodu. Tedy s využitím mističky s vodou, která bude pod květináčem. Z ní si budou kořeny brát tolik vláhy, kolik budou potřebovat.