Uvadající orchidej nemusíte vyhazovat! Tento postup zajistí, že bude opět zdravá a krásná

Rozhodli jste se pěstovat jednu z nejkrásnějších, ale i nejkomplikovanějších rostlin a nedaří se vám to? Takto vypadá záchrana orchideje! Mnoho lidí často přecení své síly a myslí si, že pěstování zvládnou. Realita je však jiná a často dochází k tomu, že jim rostlina začne umírat. Stále však není důvod ji vyhazovat, protože vše se dá zachránit. Stačí jenom vědět, jak na to. To vám ukážeme. Sami se přesvědčíte o tom, že to není až tak složité, jak si mnoho lidí myslí.

Proč rostlina uvadá?

Důvody mohou být hned dva. Tím prvním je problém se světlem. Orchideje potřebují dostatek světla, ale zároveň nemohou být na přímém slunci, jelikož by je mohlo popálit. Záchrana orchideje by v tomto případě měla být spojena s vytvořením lepších podmínek pro její pěstování.

Mnohem častější problém je však to, že ji lidé neumí zalévat. Jejich orchidej má zálivky více, než potřebuje. V tu chvíli kyslík nemůže pronikat do kořenového systému, kořeny postupně hnijí a listy pomalu vadnou, hnědnou a žloutnou. Je to váš případ? Pokud ano, ukážeme vám jak danou rostlinu zachránit. Důležité je to neodkládat a jednat co nejrychleji.

Důležité je její správné přesazení

Jak má vypadat záchrana orchideje? Je spojena se správným přesazením. Nejprve ji opatrně vyjměte ze stávajícího květináče a rukou opatrně odstraňte zeminu, která je na kořenech. Potom rostlinu přeneste do vany nebo sprchového koutu, zapněte sprchu a začněte kořeny opatrně oplachovat vodou. Nesmí být ani ledová, ani příliš teplá. Když jsou kořeny dokonale čisté, lehce je zastřihněte, abyste podpořili jejich další růst.

Následně už můžete přesazovat. Důležité je mít kvalitní substrát na orchideje, která obsahuje i požadované živiny. Do květináče dejte zhruba třetinu, zalijte vodou a poté vložte květinu a doplňte suchým substrátem. Za několik dní by se měla rostlina vzpamatovat. A do čeho ji přesadit? Toto jsou rady a tipy odborníků.

Jaké květináče jsou nejlepší? Dejte na rady odborníků

První možností je využití skleněných květináčů. Světlo může pronikat ke kořenovému systému, což není na škodu. Také jsou zajímavé i z estetického hlediska, což se hodí když se budete rostlinou chlubit.

Druhou možností může být využití přírodních materiálů. Třeba v podobě starého pařezu, popřípadě do dřevěného květináče vyrobeného řezbářem. Bude skvěle vypadat a bude se jí také dařit.

Orchideje rozhodně nemusí být pěstovány samostatně. Pokud jich máte více, nebojte se použití jednoho velkého květináče. I takto se jim bude dobře dařit. A hlavně budou skvěle vypadat. Tento postup však doporučíme spíše u zkušenějších pěstitelů. Pokud by se některá z rostlin nakazila a vy to nepodchytíte včas, může se choroba rychle přesunout i na jiné.

Opět se vraťme k přírodním materiálům, v tomto případě k bambusu. Může se jednat o stylový závěsný bambusový koš, který se hodí ve chvíli, kdy nechcete pěstovat orchidej klasicky na parapetu.

Hledáte netradiční umístění? Potom zvolte dřevěné žebříky se závěsným systémem, kam umístíte jednotlivé květináče. Rostlina nebude osamocené a vše bude mnohem lépe vypadat.

Orchideje dokážou delší dobu přežít také bez půdy. Pokud vám jde pouze o krátkodobé pěstování, květináč ani nepotřebujete. Stačí je umístit do drátěného košíku a zavěsit třeba na zeď. Nebo kamkoliv jinam.

Orchidej můžete také něčím zajímavým doplnit. Příkladem je tato velmi povedené realizace, kde bylo použito běžných větví. V lese na zemi vypadají obyčejně, ale když je použijete, vypadají skvěle.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]