Záhadný mor zabíjí kočky v celé zemi. Pozor na následující projevy

kočka na židli
Fotografie: Freepik

Už desítky koček v Polsku v posledních dnech zemřely na neznámé virové onemocnění. Podle posledních výsledků testů se zdá, že je napadá virus ptačí chřipky.

Nejdříve nechutenství, poté horečka a mělké dýchání. V Polsku se objevila záhadná nemoc, na kterou zemřely již desítky koček. Případy se zabývá polský veterinární úřad, který vydal i pokyny pro vyděšené majitele. Jenom v okrese Gdaňsk skončilo za poslední dva týdny u veterináře 28 koček. Nákazu nepřežilo 25 z nich.

Kočky jsou dušné a apatické

Zpočátku nikdo netušil, co místní kočky napadá. Spekulovalo se, že jde možná o otravu v souvislosti s pesticidy, mikotoxiny nebo o toxoplazmózu. Laboratorní testy však prokázaly, že se jedná o nákazu chřipkou. Příznaky zahrnují horečku, mělké dýchání, ale i neurologické potíže, apatii a dušnost. Nemoc má velmi rychlý nástup a zvířata také rychle umírají.

Celková čísla za celé Polsko nejsou známá, protože ne všechny kočky se dostanou k veterináři. Oficiálních případů je však více než 70. Pozdější testy nakonec potvrdily, že se jedná o virus ptačí chřipky H5N1. Spíše než kontakt se živými ptáky však bylo za zdroj nákazy označeno syrové drůbeží maso, které není testováno na přítomnost viru.

Kočkám podávat jen tepelně upravené maso

Veterinární klinika ve Varšavě proto vydala doporučení pro majitele koček. Důležité je nedávat kočkám žádné syrové maso, ale tepelně ho upravovat. Virus ptačí chřipky dokáže v chladu přežít více než měsíc a kontaminovat virem se může i jiné maso než jen to drůbeží. Proto je důležitě pravidelně dezinfikovat i lednici a dodržovat přísnou hygienu při přípravě masa. Virus bezpečně zabíjí teplota nad 70 °C.

Nikdo však nemůže vyloučit ani možnost, že se kočky nakazily přímo po kontaktu s ptákem. Proto je doporučeno neponechávat kočky venku bez dozoru. Dávat pozor by si lidé měli i na podrážky bot, na kterých se může nákaza přenést i do vnitřního prostředí, kde žijí domácí kočky. Důležité také je dávat kočkám certifikované krmivo. Veterináři však především vyzývají k tomu, aby se nešířila panika.

Případů je zatím vcelku málo a definitivní zdroj nákazy zatím nebyl identifikován. Uklidňují i v případě obav o to, zda by se nákaza ptačí chřipky mohla přenést z kočky na člověka. To je vysoce nepravděpodobné a takový přenos zatím nebyl nikdy na světě zaznamenán, není tedy důvod k obavám. Přesto by majitelé koček měli prozatím dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat základní hygienická pravidla.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*