Vánočka, bezkonkurenční RETRO recept

Domácí vánočka nemá rozhodně žádnou konkurenci. Její chuť je daleko plnější než u kupovaného pečiva. Především pak víte, co jste do těsta přidávali a ochutit jej můžete ve výsledku čímkoliv, co rádi mlsáte. Potěšte se na blížící se svátky voňavým skvostem, který ocení jak děti, tak i dospělí ve vaší rodině.

Potřebné ingredience na domácí vánočku

Na přípravu nadýchané vánočky si obstarejte:

  • 60 gramů másla
  • 25 gramů čerstvých kvasnic (+ 1 lžíci cukru na kvásek)
  • 250 mililitrů vlažného mléka
  • 80 gramů cukru
  • 1 celé vejce + 1 žloutek (na pomazání těsta je potřeba ještě 1 ks)
  • 1 lžičku soli
  • 500 gramů hladké mouky

Jak postupovat při přípravě domácí vánočky?

Nejprve si rozpusťte v mikrovlnce nebo v rendlíku máslo a nechte jej zcela vychladnout. Následně si do malé misky rozdrobte čerstvé droždí, polijte jej lžící vlažného mléka, přisypte cukr (1 lžíci) a nechte vzejít kvásek.

Mezitím si do velké mísy prosejte přes jemné sítko hladkou mouku a smíchejte ji se solí. V další fázi do mouky přidejte i 1 vejce, žloutek, vzešlý kvásek, vychladlé máslo (to přilévejte po částech), zbytek cukru, vlažného mléka a vypracujte rukama ze všech surovin hladké a nelepivé těsto. Hmotu přikryjte v míse utěrkou a nechte na teplém místě kynout asi 35 až 40 minut.

Tvoření domácí vánočky a fáze pečení

Až těsto vykyne, vyjměte jej z mísy na pomoučený vál a rozdělte jej na tři až šest copánků. Záleží na tom, z kolika umíte vánočku péct. Pokud si nejste jistí, můžete se inspirovat kdekoliv na internetu, kde dohledáte instruktážní videa. Není to nic složitého.

Až z copánků vánočku upletete, pomažte ji na povrchu rozšlehaným vajíčkem a nechte ještě 40 minut v teple kynout. Mezitím si předehřejte troubu na 180 stupňů Celsia. Po čtyřiceti minutách položte vánočku na plech vystlaný pečícím papírem a dejte péct do trouby na zhruba 35 až 40 minut.

V případě, že vaše trouba peče rychle, je vhodné přikrýt vánočku alobalem, aby se před dopečením nespálila na povrchu. Hliníkovou fólii pak sejmete pár minut před dopečením, aby pečivo získalo zlatavou barvu.

Servírování vánočky

Poté, co se vánočka upeče, ji vyndejte z trouby a nechte vychladnout. Před servírováním ji poprašte moučkovým cukrem. Podávejte pokrájenou na tenčí plátky.

Skvělá bude například s domácí marmeládou, džemem, nebo obyčejným poctivým máslem. Dokonale se hodí jak na snídani, tak na svačinu. A když vám po pár dnech kus zbude, je možné z ní připravit klidně i zemlbábu. Přejeme dobrou chuť.

Tip na závěr: Ochuťte těsto sušeným ovocem

Pakliže budete chtít svou vánočku povznést na vyšší úroveň, je možné do těsta zakomponovat před pečením i rozinky, které jste předtím namočili v rumu. Vhodné bude i jakékoliv jiné sušené ovoce pokrájené na kousky a změklé díky uležení ve vodě, nebo v oblíbeném likéru.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]