Máme prokázáno, že negativní přístup dokáže nepříznivě ovlivňovat lidskou psychiku. Obklopte se tedy lidmi, kteří za to stojí a kteří vám přejí úspěch. Nenechte se nakazit negativním pohledem na svět a žijte šťastně.
Psychologové zjistili, že nálada může být nakažlivá, a to zvláště při dlouhodobější komunikaci. V mozku máme totiž zafixovanou empatii, tu vytváří tzv. zrcadlové neurony, kteří nám umožní, představit si sami sebe jako jinou osobu. Empatie je samozřejmě užitečná, má ale svoje nevýhody. Například takové, že někdy dokážeme přijímat negativní náladu z okolí.
Negativitu si předáváme
Možná tomu nebudete věřit, ale studie z předních amerických univerzit prokázala, že názory ostatních dokážou velice silně ovlivňovat naše chování. Psychologové také zjistili, že negativní názory a nálady se šíří lépe než ty pozitivní. Dokonce mají i větší váhu a vliv na své „přenašeče“.
Během experimentu museli vybraní účastníci hodnotit různé produkty. Poté museli sdílet zpětnou vazbu s ostatními účastníky experimentu. Vědci tak zjistili, že negativní vazba ovlivňovala postoje ostatních mnohem silněji než ta pozitivní. Pokud někdo řekl, že je produkt špatný, názory na něj se stále jen zhoršovaly a zhoršovaly. Dobré recenze se většinou po chvíli změnily na špatné.
Když mezi sebou účastníci komunikovali, zastánci negativního postoje měli mnohem silnější postoj než ti s pozitivní zpětnou vazbou. Závěr je jasný – negativita v našem životě vítězí.
Smutek se šíří jako virus
Psychologové také zkoumali vztah mezi emočním stavem a vztahy. Neanalyzovali pouze spontánní výbuchy emocí, které zažíváme každý, ale zaměřili se na sdílení našich pocitů s ostatními lidmi. A také vliv našeho emočního stavu na psychiku našich bližních.
Bylo zjištěno, že šíření emocí funguje jako virová infekce. Smutek a další negativní emoce se šíří mnohem více než radost a pozitivní nálada. Jinak řečeno, pokud máme v okolí někoho radostného, dokáže zvýšit naše osobní štěstí o 11 %. Pokud máme v blízkosti někoho nešťastného, může naše neštěstí až zdvojnásobit.
Model můžeme připodobnit k chřipce. Pokud máme ve svém okolí hodně infikovaných přátel, pravděpodobnost našeho onemocnění se zvyšuje.
Nejen smutek je nakažlivý
Všimněte si, že pokud je v našem okolí někdo špatně naladěný nebo agresivní, začneme se projevovat zvláštním způsobem a cítíme se v oné komunikaci velice nepříjemně. Zjišťujeme, že jsme najednou také ve špatné náladě.
Tento nešvar prokázali psychologové na Floridě. Zjistili, že pokud účastníci experimentu museli čelit agresi a neslušnosti, byli často k dalšímu komunikačnímu partnerovi také neslušní, agresivní a hrubý a špatná nálada u nich někdy přetrvala i celý týden.
Jiná studie zase nabádala své účastníky, aby se snažili z náhodných písmen skládat slova. Většina zúčastněných nacházela slova označující negativní emoce. Vědci tak zjistili, že si dokážeme převzít to, co na nás promítají druzí, ale většinou to funguje s negativními emocemi.
Jaké to má všechno řešení?
Jednoduché. Obklopujte se lidmi, kteří mají pozitivní přístup a nebudou na vás přenášet negativní emoce.
Ať se vám to líbí nebo ne, lidé kolem nás jsou schopni na nás přenášet svou náladu. A skrze tento přenos můžou ovlivňovat naše chování. Právě proto je velice důležité, nenechat se negativními lidmi konfrontovat a raději se jim vyhýbat.
Dlouhodobý kontakt s negativními lidmi může vést k velice smutným výsledkům. Zajímejte se tedy o to, s kým přicházíte do kontaktu a jak moc vás jsou lidé schopni ovlivňovat. Zjistěte, kdo vás ovlivňuje pozitivně a toho se držte. A nezapomínejte na to, že musíte být pozitivní také vy, protože pokud byste nebyli, můžete přenášet svou špatnou náladu na ostatní. A to přece nikdo nechceme.
Měli byste zkusit také reagovat na negativy. Zkuste na ně přenést něco ze své pozitivní energie, není to sice tak jednoduché, jako na někoho přenést negativní emoce, ale je to to nejlepší, co pro negativního člověka můžeme udělat a třeba mu pomoci v jeho dalším růstu.
Řešení je tak ve výsledku poměrně jednoduché a jasné. Snažte se šířit dobrou náladu, na všem špatném se snažte najít něco pozitivního a když vám bude špatně, popovídejte si s někým, kdo je dostatečně pozitivní a v dobré náladě, abyste ho nenakazili svou špatnou náladou, ale naopak on vás nakazil svým pozitivním přístupem. A tohle stejné se snažte dávat těm, kteří to potřebují nazpět.