Vyvarujte se chyb. Jedině tak vznikne dokonalá bramborová kaše

Bramborová kaše je oblíbená příloha k mnoha pokrmům jak z masa, tak i zeleniny. Mezi českými domácími kuchaři panuje spíše představa, že se jedná o velmi snadno připravitelné jídlo, které prakticky není možné zkazit. To je ale veliký omyl, což potvrdí všichni, kterým už se někdy v životě podařilo namísto kaše připravit husté škrobové lepidlo nevalné chuti.

Kromě toho může mít bramborová kaše také vícero chuťových variant v závislosti na použité odrůdě brambor nebo kaši oživit jinými druhy zeleniny. Pojďte se podívat, jak správně bramborovou kaši připravit a čemu se při její výrobě naopak vyhnout.

1. Brambory vařte pokud možno v celku

Dát uvařit brambory nevypadá jako příliš velká výzva. To je sice pravda, ale záleží na detailech. Mnoho lidí krájí brambory na příliš malé kousky ve snaze co nejvíce urychlit jejich dobu vaření. To je ale špatně.

Tahle drobnost totiž může celé naše snažení úplně zkazit a namísto kaše nám vznikne vodnatá břečka. Nakrájené brambory do sebe totiž nasávají vodu, a čím jemněji jsou pokrájené, tím větší množství vody nasají. Tato voda se pak uvolňuje během rozmělňování brambor spolu se škrobem a dokáže tak změnit náš výtvor v mokré škrobnaté bahno. Proto brambory krájejte jen minimálně, nebo nejlépe vůbec.

2. Po uvaření brambory nenechávejte ležet ve vodě

Tento bod principiálně souvisí s tím předchozím a je stejně častým nešvarem. Po vypnutí sporáku je nutné brambory okamžitě slít. V opačném případě totiž fungují jako houba a začnou do sebe nasávat vodu, která se opět při výrobě kaše vylije ven, a opět vyrobíme namísto kaše škrobnaté lepidlo nevalné chuti.

3. Brambory nemixujte!

Elektrické roboty, mixéry a šlehače jsou báječní pomocníci do kuchyně pro zjednodušení práce na mnoha druzích pokrmů. Často právě mixéry a šlehače používáme pro zpracování bramborové kaše. To je ale velká chyba!

Ostré břity totiž rozsekají bramborovou tkáň natolik, že se z ní uvolní veškerý obsažený škrob, který tvoří strukturu brambor. Tím ale nevznikne žádaná kaše, nýbrž lepkavá pasta bez chuti. Proto je pro výrobu bramborové kaše dobré používat výhradně starý dobrý ruční drtič na brambory.

4. Nepřidávejte studené tekutiny

Mnoho lidí přidává do bramborové kaše různé tekuté ingredience, jako je vývar, smetana či mléko. To je skvělý nápad, protože díky tomu získá kaše nové chuťové dimenze. Jen si dejte pozor, aby veškeré tekutiny, které do hmoty přidáváte, byly teplé a nikoliv studené z ledničky. To může způsobit nechtěné zdrcnutí surovin a pokažení výsledné chuti i konzistence.

5. Nebojte se kombinovat různé druhy brambor

Předchozí body se týkaly zásadních chyb a nešvarů, které brání vytvořit bramborovou kaši takové chuti a konzistence, jakou má mít. Nyní si povíme o některých vylepšeních její chuti.

Mnoho lidí na výrobu kaše používá jeden konkrétní druh brambor. Jednotlivé odrůdy se od sebe ale vzájemně liší různou chutí, odlišným poměrem obsaženého škrobu i různou strukturou. Pro dosažení chuťové rozmanitosti a zvláštnosti se nebojte na kaši použít i směs různých druhů brambor, které dodají výslednému pokrmu neobvyklou a mnohem bohatší chuť. Uvidíte, že nebudete litovat.

6. Přidejte k bramborám i jiné druhy zeleniny

Bramborovou kaši můžete obohatit o další druhy ingrediencí. Někteří lidé do ní přimíchávají osmahnutou cibulku. Jiní přidávají vařený hrách. Do pyré můžete přidat ale i další druhy zeleniny. Může to být celer, tuřín, mrkev, pastinák či topinambury. Textura výsledné kaše bude luxusnější a nádherně voňavá.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]