Drtivá většina Čechů stále nemá tušení o tomto zákazu, za jehož porušení vám hrozí pokuta až 50 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Kdo nestihl vyměnit starý kotel před letošní sezónou, měl by se obávat následků. Při kontrole mu totiž hrozí vysoká pokuta.

Od 1. září 2024 začal platit odložený zákaz používání kotlů na tuhá paliva I. a II. emisní třídy. Jak uvádí CNNPrimaNews, v provozu je podle odhadů stále ještě 150 tisíc těchto nevyhovujících kotlů. Jejich provozovatelům přitom hrozí nemalá pokuta. Podívejte se, jak zjistit, zda váš kotel spadá do vyhovující emisní třídy a zákaz se vás tak netýká.

Hrozí pokuta až 50 000 Kč

Plošný zákaz nevyhovujících kotlů na tuhá paliva měl původně platit již od září roku 2022. Vlivem energetické krize však bylo rozhodnuto o jeho posunutí pro domácnosti až na letošní rok. Kdo nestihl starý kotel vyměnit, může se ocitnout v problémech. Za provozování starého kotle totiž může být udělena pokuta až ve výši 50 000 Kč. Výši pokuty však úředníci mohou přizpůsobit sociální situaci rodiny.

Mnoho lidí si není jisto, do které energetické třídy jejich kotel spadá. Jak tedy zjistit, zda je váš kotel vyhovující, nebo potřebuje vyměnit? Především je třeba zdůraznit, že zákaz se týká pouze teplovodních kotlů na tuhá paliva (uhlí, koks, dřevo). Zákaz se tak netýká kotlů na jiná paliva, sporáků, krbů ani kamen. Nejjednodušší je ověřit si emisní třídu v protokolu o revizi kotle, kterou by měl jednou za tři roky provádět technik s potřebným oprávněním. Protokol o revizi si uschovejte, protože se vám bude hodit v případě kontroly.

Od 1.9.2024 platí v Česku zásadní změny, které se dotknou téměř každého! Spousta lidí o nich ještě neví

Kotle vyrobené před rokem 2000 je třeba vyměnit

Obecně se lze řídit tím, že kotle vyrobené před rokem 2000 ještě nebyly řazeny do emisních tříd a platí pro ně plošný zákaz používání. Jak uvádí web TZB, kotle vyrobené v letech 2000–2012 byly řazeny do I., II. nebo III. třídy. Od roku 2013 už musely kotle splňovat minimálně emisní třídu 3 a výše. U kotle vyrobeného od roku 2014 tak máte jistotu, že stále vyhovuje platnému znění zákona. Naopak kotle na ruční přikládání bez ventilátoru vyrobené před rokem 2011 budou nejspíše patřit mezi ty nevyhovující.

kotel
Fotografie: Freepik

Kontroly kotlů může provádět pověřený úředník přímo v domácnosti a dotyčná osoba musí úředníka do domu pustit. Většina kontrol se provádí na podnět od občanů, kteří si stěžují na nepřiměřený zápach jdoucí z komína. Z programu Nová zelená úsporám je možno získat dotaci na pořízení nového kotle na dřevo nebo pelety, případně na tepelné čerpadlo. Dotace na plynové kotle nebo kotle na uhlí už byly ukončeny. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali, jakou chybu většina lidí dělá ve snaze ušetřit za topení.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*