Zaskočil vás konec Ulož.to? Zálohuj.si je řešení

Fotografie: Freepik

Nejdůležitější český cloud

Pokud jsme vás vystrašili slovem cloud v úvodu tohoto článku, hned vše vysvětlíme. Prostý překlad tohoto slova znamená mrak, ale mnoho toho nevysvětlí. Snad jen to, že mraky se už dlouho stahovaly právě nad Ulož.to. O tom ale později. Cloudové úložiště není nic jiného než soustava propojených serverů. Ty uživatelům slouží jako virtuální, tedy internetový prostor, kam mohou ukládat data ze svých počítačů, tabletů a chytrých telefonů – texty, tabulky, programy, aplikace, hudbu nebo video, co jen si zamanete.

Dál už se jednotlivá cloudová úložiště liší. Některá umožňují pouze zálohovat pro vlastní potřebu, s jinými můžete svá data i sdílet, a to v různých úrovních – s konkrétními uživateli, pod heslem nebo úplně volně. Cloudy se odlišují také tím, zda od uživatelů vyžadují registraci a přihlášení, zda nějak omezí rychlost stahování, na jak dlouho soubory ukládají, jak velký prostor uživatelům nabízejí i v řadě dalších atributů.

Naprostým hegemonem v českém cloudovém světě byla dlouhá léta platforma Ulož.to. Spuštěna byla 5. května 2007 a postupem času se stala doslova rájem pro uživatele, kteří chtěli zdarma získat nějaký obsah. Nejen, že zde lidé zálohovali svá data, ale zároveň sem často nahrávali i obsah chráněný autorským zákonem. Hudbu, filmy nebo programy, zejména hry. I proto bylo Ulož.to často spojováno s pirátstvím a jméno tohoto cloudu jste si mohli přečíst v řadě článků o soudních jednáních, které se právě konkrétními případy internetového pirátství zabývala.

Internet se ale překotně mění a s ním i věci bezprostředně související. Internetové pirátství tak je potlačováno stále sofistikovanějšími technologiemi i zpřísňující se legislativou. A právě nová legislativa stojí za koncem Ulož.to takového, jaké jsme znali. V prosinci 2023 se název této platformy změnil na Ulož.to Disk. Ještě významnější změna pak spočívá v tom, že od té doby slouží pouze jako záloha pro vlastní soubory. Sdílet ti není možné vůbec nic. Tím se z něj stal cloud, jakých na internetu najdete stovky, navíc s hodně ořezanými funkcemi.

Náhrada je opět česká

Jak to ale bývá, když něco končí, něco jiného začíná. V internetovém světě nezůstane žádná příležitost nevyužita. S koncem starého dobrého Ulož.to uživatelé začali hledat náhradu. A našli ji. Řešením je opět česká platforma Zálohuj.si, kterou najdete na adrese https://zalohujsi.cz. Ta uživatelům nabízí komplexní paletu služeb, které znali z Ulož.to. Něčím jej dokonce překonává.

Bez nutnosti registrace sem můžete nahrávat souborové zásilky o velikosti až 100 GB. To už jsou hodně velké balíky! Ty jsou tu uloženy po neomezeně dlouhou dobu a omezen není ani počet jejich stažení. Vedle stahování dat je možné zde rovnou i streamovat videa, což je v posledních letech velmi populární.

A čím je tato super služba dál než Ulož.to? Stačí se podívat na její titulní stránku. Nikde žádná reklama, nikde žádné výzvy k platě za premium účet. Tady je vše bez reklam a zdarma, a to bez omezení rychlosti stahování. Prostě jako za starých dobrých internetových časů. Zálohuj.si je tak skutečně více než dostačující náhrada za klinicky mrtvé Ulož.to.

Sponzorovaný článek