Zdají se vám sny o volném pádu z výšky? Povíme vám co znamenají a na co si dát pozor

Stává se vám někdy, že ve spánku spadnete do propasti, nebo třeba ze střechy či něčeho jiného? Nejde jenom o špatný spánek, ale problém, který byste měli řešit. Probudíte se během pádu? Děsí vás tyto sny, ve kterých vlastně umíráte? Pokud ano, měli byste si přečíst následující článek. Dozvíte se v něm, jaké mohou být důvody toho, že ve spánku padáte. Rozhodně to stojí za pozornost, neboť tato zjištění vám mohou v lecčem v životě pomoci.

Vysvobození po náročném dni

Spoustu lidí se často vrací večer domů velmi unavených. Mají za sebou náročný den a jediné, na co pomýšlí je sprcha, večeře a rychle do hajan. Ruku na srdce, kdo to takhle často nemá? Dáte si sprchu, pojíte rychlou večeři a ulehnete do měkkých peřin. Ten pocit je k nezaplacení.

Natáhnete své tělo a jen tak chvíli oddechujete. Polštář pěkně voní a přikrývka nádherně zahřívá. Doslova klesáte a noříte si do měkké matrace, kterou jste si teprve nedávno přinesli z obchodu. Je měkká, pružná a pohodlná, takže netrvá dlouho a přepadne vás spánek. Čekají vás sny, o kterých zatím nemáte ani tušení.

Trhnutí těla a pád z výšky

Spíte, sníte, když v tom najednou ucítíte silné trhnutí těla. V tu ránu se celí zpocení a vyděšení probudíte sednutím na postel. Přemýšlíte nad tím, co to bylo, a jediné, co si pamatujete je to, že jste ve snu někam padali. Doslova jste to cítili všude v těle. Padali jste a nemohli jste to nijak zastavit. Ten pocit byl silnější než vy. Těsně před tím, než jste dopadli na zem, jste se naštěstí probudili. Kdoví, co by se stalo, kdybyste ve snu dopadli až na zem.

Pokud něco podobného zažíváte, nebo jste v poslední době zažili, nemusíte se vůbec ničeho bát. Něco podobného totiž zažívá nejméně 70 % populace. Nejedná se o žádný varovný signál hrozícího nebezpečí, nicméně je dobré zaměřit se na to, a zjistit odkud tento stav pochází a co vlastně znamená.

Za vše mohou křeče při usínání

Výzkumy a studie dokazují, že za trhnutím těla způsobené pádem z výšky mohou tzv. mikronické křeče. Tyto křeče se vyskytují jen během tzv. hypogogického stavu. To je stav, kdy se naše tělo nachází ve fázi usínání, tedy mezi usnutím a první fází hlubokého spánku. Odkud ovšem tento stav pochází?

Hypogogický stav je charakteristický tím, že během jeho trvání je pro nás velmi obtížné odlišit realitu (bdění) od spánku. Tyto dva světy se tak spojí v jeden, což může zapříčinit to, že naše tělo začne dostávat protichůdné signály.

Pád je výsledkem právě takového signálu, při němž dochází ke kontrakci svalů. Naše mysl padá dolů a dá tím pádem tělu signál. To samozřejmě zareaguje tím, že sebou trhne. Jedná se tedy o naprosto normální a logickou reakci našeho těla.

Na vině je také stres

Příčinou křečí ovšem mohou být také reakce na světlo a zvuk. Křeče ovšem mohou pocházet také stresu, který během dne zažíváme. Samotné studie prokázaly, že u stresovaných lidí se tento jev vyskytuje mnohem častěji než u lidí vyrovnaných. Vyskytují se také u lidí, kteří trpí tzv. syndromem neklidných nohou. Každopádně, pokud se vám podobné situace stávají, bát se nemusíte. Rozhodně ale doporučujeme trochu zvolnit tempo a tolik se nestresovat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]