Zdravá a silná kolena jsou zásadní pro celkovou pohodu. Jak efektivně bojovat s chronickou bolestí?

Fotografie: Depositphotos

Problémy s kolenem se mohou projevovat bolestí nebo ztuhlostí. Ať už je příčinou bolesti cokoliv, dokáže pořádně znepříjemnit každodenní život, potvrzuje lékař William Morrison.

Mnoho lidí si myslí, že bolesti kolene se týkají pouze starších osob. Tento problém však postihuje všechny věkové kategorie, včetně výrazně mladších ročníků. Každý člověk, který trpí těmito problémy by se měl snažit dopátrat příčině bolesti a tu náležitě léčit. Pro lepší pochopení primárních příčin bolesti kolene je dobré mít základní informace o fungování kolenního kloubu.

Příznaky potíží s kolenem

Příznaky této bolesti se dělí do dvou kategorií. Jednou z nich je bolest v této oblasti a druhou je ztuhlost tohoto kloubu. Bolest může být mechanická, to znamená, že se v klidu uklidní a při pohybu se zhoršuje, nebo může být zánětlivá. V případě zánětu se tato bolest často objevuje v noci a projevuje se otokem, teplotou a zarudnutí kloubu. V případě ztuhlosti je obtížné koleno ohnout a natáhnout nohu.

Fotografie: Freepik

Proč kolena bolí?

Původ bolesti kolene může být různý. Jelikož jsou kolena zatěžovány váhou celého těla, jsou potíže s nimi poměrně časté. Mohou souviset rovněž s úrazem, tedy náhlým pohybem, ale také s vazem, meniskem nebo šlachou.

Jednou z příčin této bolesti může být také osteoartróza, která se vysvětluje poškozením chrupavky v této oblasti. Tento stav znemožňuje některé pohyby, zejména při sportovních aktivitách, a může způsobit silné bolesti.

Fotografie: Freepik

Osteoartróza, kterou lze zmírnit pomocí jógy, se může zhoršit při fyzické námaze, která může omezit ohýbání nebo natahování kolene. Mezi příznaky této bolesti patří deformace, obtížný pohyb a kulhání. Ačkoli máme tendenci považovat tento jev za problém, který se objevuje u starších lidí, může se vyskytnout také u mladých lidí v důsledku úrazu, nebo u lidí se silnou nadváhou.

Příčinou může být meniskus

Bolesti kolen u mladých lidí jsou způsobeny především úrazy, ale také zlomeninami nebo podvrtnutím. Obecně může být tato bolest kloubů způsobena náhlým pohybem při sportu nebo nehodě. Menisky, chrupavkové polštářky, zajišťují větší stabilitu kolenního kloubu. Jejich pružnost a tvar umožňují lepší rozložení napětí. Tlumí nárazy kolenního kloubu.

Fotografie: Pixabay

V případě chirurgického odstranění části menisku může být pacient vystaven riziku vzniku osteoartrózy, což že se to týká 50 % operovaných do deseti let od operace. Někdy se může bolest kolen objevit po zánětlivém revmatismu. Projevuje se otokem kloubu v důsledku zánětu, který lze léčit přirozenou cestou.

Možnosti léčby bolesti kolene

V prvé řadě je na místě vyhledat odborníka, například revmatologa, který pomůže určit příčinu bolesti. Pravděpodobně nejprve pošle pacienta na rentgenové vyšetření kolenního kloubu.  Specialista na klouby může také předepsat perorální nebo lokální léky proti bolesti nebo zánětu. Tyto přípravky lze aplikovat na oblast s omezeným pohybem ve formě gelu nebo obkladu.

Fotografie: Pexels

Jak se chovat při léčbě bolesti kolen?

Pro léčbu osteoartrózy kolene nebo problémů s pohyblivostí v této oblasti kloubů je kromě léků důležité přijmout určité návyky. Pokud máte nadváhu, je důležité, abyste se stravovali vyváženě. Pokud trpíte touto ztuhlostí nebo bolestí, doporučuje se také mírná fyzická aktivita, například jízda na kole nebo plavání. Bolesti kolen nebo prevenci osteoartrózy je možné zmírnit také přírodními prostředky, jako je kurkuma, zelený čaj nebo zázvor.

Zdroj: Healthline