Zemřel herec, jehož role ovlivnily životy milionů Čechů. Takový odkaz v zahraničí zanechal málokdo

Fotografie: Václav Zouzalík / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Po dlouhé nemoci zemřela legenda českého undergroundu. Za komunismu byl tento hudebník odsouzen ve vykonstruovaném procesu a odešel do nucené emigrace. 

Deník Super informoval o úmrtí Pavla Zajíčka, legendy českého undergroundu, signatáře Charty 77, který byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu za výtržnictví, načež nuceně emigroval. Televizní diváci si jej mohou pamatovat z filmu Knoflíkáři. Zemřel po dlouhé nemoci v Thomayerově nemocnici ve věku 72 let.

V roce 1980 nuceně emigroval do Švédska

Pavel Zajíček je jedním z nejvýznamnějších představitelů českého undergroundu. V roce 1973 spolu s Mejlou Hlavsou založil známou undergroundovou kapelu DG 307, která s různě dlouhými přestávkami a obměnami fungovala až do roku 2016. V roce 1980 nuceně emigroval do Švédska a v roce 1986 se přestěhoval do New Yorku. Natrvalo se vrátil do Prahy v roce 1995. Tady nadále tvořil, obnovil kapelu DG 307 a zanechal po sobě docela rozsáhlé dílo.

„Jeho tvorba spoluutvářela základy undergroundové subkultury 70. let. Jenže v té době vládl v Československu tuhý normalizační režim a jeho představitelé se rozhodli ‚virus svobody‘ za každou cenu potlačit. Introvert a lyrik Pavel Zajíček tak kvůli své tvorbě skončil v komunistickém kriminále. Zdivočelá moc však stále neměla dost a nakonec řadu lidí jako Pavel Zajíček za použití leckdy brutálního násilí donutila k emigraci,“ uvádí k jeho úmrtí Paměť národa na svých facebookových stránkách.

Milovaný herec prožívá nejtemnější období svého života. Jeho syn zemřel ve věku 33 let

Diváci jej znají z oblíbených Knoflíkářů

Jeho texty rovněž obohatily repertoár kapely The Plastic People of the Universe. Vycházely v samizdatech s originální výtvarnou koncepcí a v malých nákladech. Jeho poezie byla expresivní, obsahovala hovorovou řeč i vulgarismy. Pavel Zajíček si rovněž zahrál roli rozhlasového moderátora v oblíbeném filmu Knoflíkáři. Menší roli pak ve filmu Anděl Exit.

V posledních letech se potýkal s vážnými zdravotními problémy. Do roku 2017 prodělal tři mrtvice a jeho zdravotní stav byl jimi poznamenán již natrvalo. Zemřel 5. března v Thomayerově nemocnici na zápal plic. Bylo mu 72 let. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o úmrtí slovenského bubeníka a zpěváka Ľubomíra Stankovského.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]