Česká výtvarnice známá pro své výjimečné počiny v oblasti konkrétismu zemřela po dlouhé nemoci. Její odkaz zůstává nezapomenutelný.
Jaroslava Kurandová, významná postava české výtvarné scény, opustila tento svět ve věku 88 let. V jejím životě se snoubilo umění s osobními tragédiemi a její tvorba zanechala trvalou stopu v oblasti malířství a grafiky. Její manžel, výtvarník Zdeněk Rybka, byl nejen jejím partnerem, ale i inspirací v jejím uměleckém životě.
Umění ovlivněné konkrétismem
Kurandová byla významnou představitelkou konkrétismu, což je styl, jenž klade důraz na preciznost a symetrii. Jak uvádí web TN, do umělecké scény vstoupila koncem šedesátých let, kdy se stala součástí skupiny umělců, kteří zásadně ovlivnili českou kulturu. Její práce byly charakteristické geometrickými tvary a harmonickými barvami, jež odrážely její hluboký zájem o matematiku a strukturu.
V úctyhodném věku zemřela ikonická herečka, které leželo u nohou několik generací
Během normalizace musela Kurandová omezit své výstavní aktivity a zaměřila se na pedagogickou činnost. Pracovala jako učitelka na výtvarné škole, kde inspirovala mnoho mladých umělců. Její veřejné vystavení se vrátilo až v osmdesátých letech, kdy se zúčastnila významných výstav, jako byla například Mnohoznačnost struktur na Museu Kampa. Podle Divadelních novin byla Jaroslava Kurandová nejen výjimečná malířka a grafička, ale také významná postava českého výtvarného umění, jejíž smrt znamená ztrátu pro celou kulturní scénu.
Osobní život a poslední rozloučení
Jaroslava Kurandová byla také milující matka. Měla syna Kryštofa, který zemřel před rokem. Datum jejího posledního rozloučení zatím není zveřejněné, ale její blízcí si přejí uchovat vzpomínku na její život a dílo. V uměleckém světě zanechala nesmazatelné stopy, které budou žít dál. Na webu SvětKreativity jsme nedávno psali také o úmrtí Jiřího Hromady, dabéra, jehož kariéra a vliv na českou kulturu byly nezapomenutelné.
Napište komentář