Matka zakázala babičce nosit vnoučata v náručí. Ta nedokáže její rozhodnutí přenést přes srdce

Fotografie: Carol VanHook / Creative Commons / Attribution 2.0

Děti se dnes rodí mnohem starším párům, a tak jejich prarodiče už sami nebývají úplně fyzicky zdatní. Tato skutečnost v jedné rodině způsobila rozkol.

Maminka dvou dětí se na sociální síti Reddit svěřila s problémem, který je v její rodině momentálně na top místě. Její matka samozřejmě miluje svá vnoučata, velmi ráda se jim věnuje a tráví s nimi čas. Není už však nejmladší a v poslední době se jí několikrát stalo, že zakopla a ošklivě upadla. Její dcera jí tak z bezpečnostních důvodů zakázala nosit děti v náručí. Udělala dobře?

Dcera se bojí o své děti

Těžké rozhodnutí musela učinit maminka malého miminka a batolete. V obavě o jejich bezpečnost je dovoluje mamince držet v náručí jen, když sedí bezpečně na pohovce. Má velký strach, že by s některým dítětem zakopla a mohlo by dojít k ošklivému úrazu. Její maminka však tento požadavek vnímá velmi negativně. Připadá jí, že ji dcera ochuzuje o okamžiky, na které si stále ještě troufá.

Evidentně si však obě ženy nedokážou o tomto problému pohovořit bez emocí. V rodině tak babička zaujala pasivně agresivní postoj. Dceři nic nahlas nevyčítá, ale když přijde malý vnouček a natáhne po ní ruce, řekne mu: „Oh, promiň. Nemohu! Mohu, ale máma a táta mi to nedovolí.“ Tón jejího hlasu jasně naznačuje, co si o tomto zákazu sama myslí. Navíc ji rodiče několikrát přistihli, jak děti stejně nosí, když si myslí, že ji nikdo nevidí.

Babička prý podkopává důvěru dětí

Její dcera se obává, že tyto pasivně agresivní komentáře mohou negativně ovlivnit vztah s jejími dětmi. Podle ní může babiččino démonizování rodičů před dětmi vést k tomu, že jim vlastní děti nebudou v budoucnu důvěřovat. Sama tak čekala, co jí ostatní lidé poradí. A jak by podobnou situaci řešili oni.

babička s vnoučetem
Fotografie: Freepik

Možná čekala více podpory, ale ukázalo se, že mnoho lidí především nepochopilo, proč si obě ženy v klidu nesednou a nevysvětlí si své postoje. Je jasné, že matka udělá vše pro to, aby dětem zajistila bezpečí. Na druhou stranu by měla pochopit, jak se její matka musí cítit odstrčená. V podstatě jí naznačili, že už některé věci nezvládne, a to ji jistě musí velmi mrzet.

Měly by si v klidu promluvit

Nikdo nemládne a možná, kdyby dcera jednala s maminkou s větší empatií a pochopením, by babička na pravidlo rodičů přistoupila ochotněji, aniž by se cítila ponížená. Sama babička může mít strach, že když žadonícího vnuka nevezme do náruče, bude si vnuk myslet, že jej nemá ráda a nechce se s ním pomazlit. Zde by sama maminka měla zakročit a vysvětlit dítěti, že babička ho má moc ráda, ale je nemocná, a proto ho už nemůže ze země zvedat.

V mnoha rodinách, jako se ukazuje i u této, neprobíhá upřímná komunikace. Vždy funguje pokusit se vžít do kůže druhého člověka. Jak se asi cítí on? Jak by ho to, co chcete vy, mohlo zraňovat? Z čeho mohu slevit a lze najít společné východisko, které by bylo přijatelné pro obě strany? Je to tak jednoduché, ale pro většinu lidí je skutečně velmi těžké se druhému plně otevřít, odložit na chvíli emoce stranou a být zcela upřímný.

Zdroj: Mirror

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*