Zvýšení tohoto poplatku může způsobit více škody než užitku. Podle odborníků jde o porušení zákona EU

Fotografie: Ben Skála / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Zatímco čeští politici plánují zvýšení poplatků za veřejnoprávní média, francouzský právník varuje před možným porušením evropských pravidel.

Zvýšení koncesionářských poplatků za Českou televizi a Český rozhlas vyvolalo nečekanou mezinárodní pozornost. Francouzský právní expert Benoît Le Bret tvrdí, že Česko mělo o změně informovat Evropskou komisi, protože podle něj jde o formu státní podpory, uvádí CNN Prima News. A pokud to stát neudělal, mohl tím porušit pravidla vnitřního trhu EU.

Ministerstvo uklidňuje: Všechno je v souladu

Le Bret varuje, že bez správné notifikace hrozí České republice potíže, například povinnost získané peníze vracet. Podle něj se podobné případy v minulosti řešily už i v jiných státech a situace by se neměla brát na lehkou váhu. Zástupci Ministerstva kultury ale oponují. Tvrdí, že žádný problém nehrozí.

Náměstek ministra Michal Šašek uvedl, že úřad konzultoval chystaný zákon s příslušnými evropskými institucemi a že nic neporušili. Podle něj tedy není potřeba žádné zvláštní oznámení Evropské komisi. Ministerstvo také ujišťuje, že veškerý postup je z právního hlediska v pořádku a že výtky zahraničního experta nejsou opodstatněné. Zároveň připomíná, že zvýšení poplatků má posílit stabilitu veřejnoprávních médií.

Alarmující počet Čechů zapomíná platit pravidelný poplatek 180 Kč měsíčně. Lidé za to dostávají pokuty

Opozice i senátoři chtějí odpovědi

Do debaty se zapojují i čeští senátoři, kterým se výklad ministerstva příliš nezdá. Podle některých by měl stát vyjasnit, jestli skutečně vše proběhlo podle evropských pravidel. Obávají se totiž, že by později mohlo dojít ke komplikacím, pokud se ukáže, že pravidla EU byla porušena. Někteří zákonodárci proto zvažují, že budou chtít po ministerstvu detailní dokumentaci k tomu, jak probíhaly konzultace s Bruselem.

Zatím není jasné, jak se celá situace vyvine. Pokud se Evropská komise skutečně ozve s výtkami, bude muset Česká republika reagovat. Možná dokonce upravit zákon nebo změnit způsob financování veřejnoprávních médií. Zda se zvýšení poplatků stane běžnou změnou zákona, nebo rozbuškou pro právní bitvu, ukážou až příští měsíce. Na SvětěKreativity jsme psali také o vzácné české bankovce, která se prodala za 25 milionů.

Zdroj: CNN Prima News, Borovan

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*