V úctyhodném věku zemřela česká umělkyně, jejíž díla se nesmazatelně zapsala do naší historie

svíčky a květiny
Fotografie: Freepik

Roky tvořila v ústraní. Až po revoluci se jí dostalo pozornosti, kterou si její tvorba zaslouží. Významná česká výtvarnice Věra Nováková zemřela 30. března.

Ve věku 96 let zemřela podle deníku Aktuálně významná česká malířka Věra Nováková. V roce 1949 ji vyloučili z Akademie múzických umění a později tvořila většinu svých prací tzv. do šuplíku. Její dílo tak bylo až do revoluce prakticky neznámé. První velké výstavy se dočkala až po šedesátce. Dnes je pokládána za jednu z nejvýznamnějších českých výtvarnic. O jejím úmrtí informovala vnučka Justina Kletečková.

Téměř 40 let její dílo nikdo neznal

Věra Nováková se narodila 17. ledna 1928 v Praze. Po gymnáziu ji v roce 1947 přijali na Akademii výtvarných umění. Jak však uvádí Wikipedie, už v únoru 1949 byla z politických důvodů vyloučena a dostala zákaz studovat i na jiných školách. S bývalým spolužákem Pavlem Brázdou, který byl rovněž vyhozen z politických důvodů, se sblížili a v roce 1950 se za něj provdala.

Ani jeden z nich prakticky nemohl vystavovat. Oba manželé tak téměř 40 let působili zcela mimo oficiální výtvarnou scénu. Věra Nováková se živila jako ilustrátorka odborných a později především dětských knih. Do revoluce vystavovala pouze jednou, a to na společné výstavě s manželem v roce 1976 v Divadle v Nerudovce. Cesta do širšího povědomí veřejnosti se této umělkyni otevřela až po revoluci.

V mladém věku zemřel milovaný herec z nejslavnějších filmů moderní doby. Jeho role si oblíbili všichni

První velkou výstavu měla až v roce 1991

Teprve v roce 1991 měla Věra Nováková první velkou výstavu obrazů z 50. let v PKC Ženské domovy, a to zásluhou lidí kolem magazínu Revolver Revue, jenž k celé výstavě vydal i obsáhlý katalog. V roce 1992 získali manželé svůj první ateliér, ve kterém oba pracovali prakticky až do smrti. Poslední výstavu svých děl osobně otevřela na podzim roku 2022 v pražském centru DOX.

Věra Nováková patří k nejvýraznějším českým výtvarnicím. Ve svých dílech se zaměřovala na témata víry, lidského utrpení nebo biblické motivy. O jejím úmrtí informovala vnučka Justina Kletečková. Její manžel, výtvarník Pavel Brázda, zemřel ve věku 91 let v roce 2017. Na SvětěKreativity jsem rovněž informovali o úmrtí Milana Sobotky, významného historika filozofie a držitele medaile za zásluhy.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*