Celé Česko se bouří kvůli zdražování koncesionářských poplatků. Podle mnohých to nedává smysl

Fotografie: VitVit / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ministr kultury Martin Baxa představil veřejnosti návrh na zvýšení koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas. Stejně tak se rozšíří i okruh lidí, kteří je budou muset platit.

Od 1. ledna 2025 by nás mělo čekat další zdražování. Tentokrát by se mělo týkat televizních a rozhlasových služeb. Ministerstvo kultury navrhuje zvýšit koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas. Navrhované částky jsou dle ministerstva adekvátní, aby tyto veřejné služby mohly i nadále fungovat v minimálně stejné kvalitě jako doposud.

Kolik si za televizi a rozhlas připlatíme

Už 16 let jsme zvyklí platit poplatek za televizi ve výši 135 korun, který se od roku 2008 nezměnil. U rozhlasu zůstává poplatek 45 korun stejný již od roku 2005. Jenže nyní přišlo období změn, jež se většině lidí nebude příliš líbit. Ministerstvo kultury navrhuje zvýšit poplatek za televizi na 150 korun a za rozhlas na 55 korun, jak uvádí server Blesk.

Platí se za každé zařízení schopné příjmu, například i přesto, že je staré, podporující pouze analogové vysílání. Stejně tak budou platit za rozhlas i lidé, kteří využívají pouze televizní vysílání. Nezáleží, že nemáte klasické rádio. U firem se nově zavedená platba bude stanovovat podle počtu zaměstnanců, osvobozeny od povinnosti zaplatit budou společnosti s 1 až 24 zaměstnanci.

Generální ředitel skupiny ČEZ odhalil, jak to bude se zdražováním elektřiny. Týká se to každého z nás

Zaplatíte i za tablet nebo chytrý telefon

Jak uvádí web SeznamZprávy, seznam lidí, kteří budou muset platit poplatky za televizi a rozhlas, se rozšíří o jedince vlastnící doma jakýkoli přístroj schopný přijímat signál, tedy i tablet nebo chytrý telefon. Jediné, čeho se nemusíte bát, že byste museli platit za každé zařízení zvlášť, vždy se bude jednat o povinnost zaplatit jeden poplatek na celou domácnost.

starý rádio přehrávač na kazety
Fotografie: Pixabay

Podle ministra kultury Martina Baxy by toto navýšení mělo přinést další finanční prostředky oběma médiím, konkrétně 865 milionů České televizi a 331 milionů Českému rozhlasu. O dalších vysokých cenách v roce 2024, například u potravin, jsme již psali na SvětěKreativity.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*