Generální ředitel skupiny ČEZ odhalil, jak to bude se zdražováním elektřiny. Týká se to každého z nás

Fotografie: Depositphotos

Informace o zvýšení nákladů na energie kolují v posledních týdnech internetem doslova jako smršť. Jak ale uklidňuje ředitel společnosti ČEZ, týká se to naprosté menšiny spotřebitelů.

Lidé s obavami vyhlížejí leden příštího roku, kdy má přestat dotování cen energií státem. Stejně tak se mají vrátit ekologické poplatky a další částky. Zdražení podle všeho nejhůře dopadne na domácností s fixací ceny před válkou na Ukrajině. Těm teď totiž fixace končí. Dle stanoviska skupiny ČEZ je však takových odběratelů energií menšina. Nicméně právě jich se může dotknout nárůst až o desítky procent. Regulovaná část elektřiny má totiž dle ERÚ vzrůst až o 71 %.

Fixace před válkou

Dle premiéra Petra Fialy: „Budou lidé platit převážně jako letos, či průměrně o jednotky procent více. Drastické navýšení nehrozí,“ uvedl. Dle odborníků je to však pravda jen částečně. Do horší situace se dostanou lidé, kteří měli cenu fixovanou pod zastropováním. „Ti dosud platili výhodnější ceny, růst u nich tedy nastat může. Neznamená to však nutně, že budou platit víc, než ti ostatní,“ uvedl dle CNNPrima mluvčí ČEZu Roman Gazdík. Co dalšího je nejasné?

Generální ředitel skupiny ČEZ se k tématu vyslovil i pro Radiožurnál. „U těchto konkrétních případů, kdy klient čekal na dorovnání ceny, jaké mají ostatní, jde o vyšší desítky procent.“ U takového majitele několika chalup s fixací ještě před konfliktem na Ukrajině vzrostou ročně náklady o 64 %. To bude asi 19 500 Kč. Zdražení bude mít nepochybně velký dopad na firmy, což kritizuje nejen koalice. Cenu elektřiny tvoří regulovaná a neregulovaná část.

Plánované zdražování cen energií přesahuje hranice. Jedinou záchranou je tato díra v systému

Návrat více plateb

Na SvětěKreativity už jsme zmiňovali různé fígle, jak za elektřinu ušetřit. Každému to může pomoct aspoň v nějaké míře. Od ledna totiž nejen odpadá vládní dotace, která ceny snižovala. Současně se vrací poplatky za obnovitelné zdroje, které v roce 2024 už také nebude hradit stát. Je ovšem omyl domnívat se, že zastřešené ceny mohly platit stále. Ty peníze se nikam nevypařily, jen je dočasně za občany platil stát.

stožáry vysokého napětí
Fotografie: Pixabay

Stran cen energií je potřeba počkat na konec listopadu. Tehdy budou dle Beneše známa finální čísla. Regulované složky jsou totiž dány hlavně podporou obnovitelných zdrojů. V odhadech ČEZu hraje roli to, jestli je konkrétní zákazník v největší skupině bez fixace ceny. Ta se totiž tradičně mění jednou za rok. Patří do ní také nejvíce zákazníků, více jak 40 % klientů skupiny. Dle jeho odhadu bude u všech položek na faktuře číslo buď stejné, nebo o několik procent vyšší. 

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]