Necháváte v zásuvce nabíječku na telefon, přestože ji zrovna nepoužíváte? Po přečtení už to nikdy neuděláte

tlačítko na prodlužovacím kabelu
Fotografie: Freepik

Někdo dává nabíječku do zásuvky jen, když si chce skutečně dobít baterii telefonu. U dalších uživatelů bývá pod proudem permanentně, což nemusí být prospěšné.

Jak je stálé zapojení nabíječky užitečné pro samotný nástroj a náročné pro vaši peněženku? Jedna ze základních okolností je počasí. Pokud zrovna venku nezuří bouřka, klidně nechce nabíječku v zásuvce, jak dlouho chcete. Staré verze měly totiž tendenci se při zapojení naprázdno silně zahřívat. Kolikrát i zkratovaly a polykaly mnohem více energie. U dnešních modelů jsou už naštěstí takové projevy extrémně vzácné. Na co si tedy dát pozor?

Minimální, nikoli však nulová

Podle normy zavedené Evropskou unií nesmí jakékoli napájecí adaptéry prodávané v rámci Společenství spotřebovávat více jak 0,5 wattu, kdykoli jsou zapojeny do zásuvky. Jde tak o zcela minimální spotřebu, stále však nenulovou. Nabízí se tedy logická otázka, kolik taková prázdná nabíječka „sežere“. Tuto skutečnost testoval portál spiderssweb.pl během testu ze srpna roku 2022. Celoroční nabíjení by stálo jen pár korun, konkrétně jedna nabíječka.

O rok dříve provedl tento portál totožný experiment. Některé nabíječky společností Samsung a Apple během něj nevykazovaly spotřebu tehdy, když byl odpojen samotný telefon. Je však třeba mít na paměti, že rozhodně ne všechny adaptéry jsou takto optimalizované. Může tedy dojít i k vyššímu účtu za energie. Málokdy totiž doma figuruje jen jedna nabíječka. Většinou je jich víc i pro jednoho člena rodiny, stejně tak telefonu nabíjíme současně.

Hasiči vydávají důležité varování o tom, co byste nikdy neměli dělat doma. Každý Čech to musí vědět

Možnosti kontroly a správné nabíjení

Je proto na místě myslet aspoň trochu na to, jak tyto zdroje vlastně využíváme. Když zrovna nejsme doma, dá se tak vyhnout plýtvání energiemi. Nebude to změna závratná, ale přece jen nějaká jak pro životní prostředí, tak i pro peněženku. Stejně tak se mohou ukázat jako užitečné prodlužovací kabely se spínačem, případně rovnou časovačem. Dovedou od sítě zcela odpojit jak nabíječky, tak i televize, případně počítače nebo notebooky.

telefon a nabíječka
Fotografie: Pixabay

U telefonů je ovšem největší chybou nabíjení přes noc. Je to sice pohodlná metoda, vašemu přístroji však pravidelně užírá životnost, protože polyká cyklus za cyklem. Hodilo se to u starých typů baterií, ty současné fungují jinak. Ideálním stavem je pro ně kapacita někde mezi 30 – 80 % nabití. Z toho plyne, že je mnohem lepší udržovat je na této hladině krátkým dobitím každý den. Co jim nejvíce škodí, je nabíjení tzv. z nuly na sto.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*