Plánované zdražování cen energií přesahuje hranice. Jedinou záchranou je tato díra v systému

Fotografie: Depositphotos

Od počátku ruské invaze hledají lidé nejen v Polsku nejrůznější cesty, jak snížit náklady na vytápění. Ceny plynu a dalších surovin totiž připomínají splašené stádo zvířat.

Není pochyb o tom, že právě tato oblast nedává mnoha Polákům spát, velká skupina lidí se tak ocitá i ve velmi vážných, až existenčních problémech. Ušetřit a pak utrácet peníze za něco jiného, než za účty chce nejspíš každý. Co ale udělat, aby nás právě elektřina tak moc nevysávala? Jak se ukazuje, zefektivnit hlavně vytápění domácnosti lze pomocí celkem jednoduchého triku. Bude to znít hrozně divně, ale ve výsledku potřebujete jediné. Musíte sáhnout po fénu.

Fén a topení?

Ale jak by mohlo to, co vám suší vlasy, pomoci s radiátorem? Ano, tuto otázku si položil snad každý, kdo o tomhle triku slyšel prvně. Pointa je ve zlepšení efektivity distribuce tepla uvnitř a kolem radiátoru. Dle Webniusy je to častý problém, protože toto zařízení jsme si nenavykli pravidelně čistit. Radiátor tak může topit zbytečně moc, protože jsou v něm usazené drobné nečistoty. O letitých nánosech prachu ani nemluvě, to je kapitola sama pro sebe.

Nějaké metody čištění radiátorů jsme na Světě Kreativity už rozebírali, tahle je opravdu jednoduchá. Doporučuje ji také Matthew Jenkins, který je expertem na vytápění z MyJobsQuote. Výzkum provedený společností Enertek International dokonce ukázal, že právě přítomnost prachu a usazenin vám navyšuje účty za topení až o 25 %. To už je objem, který rozhodně stojí za pozornost. Vyplatí se proto radiátor v tomto ohledu pravidelně kontrolovat.

Češi doufají, že toto plánované zdražování energií je hloupý vtip. Jediná šance je tato chyba v systému

Jak tedy na to?

Je to vlastně hrozně jednoduché. Pod radiátor položte ručník nebo noviny, prostě něco na zachycení nečistot. Jednotlivé záhyby můžete zkontrolovat baterkou, pravděpodobně se vyděsíte, kolik tam toho je. Pak už ho shora profoukněte na nejvyšší výkon, ovšem bez teploty. Je na místě si chránit oči a ústa, protože se dost možná vyvalí skutečná oblaka prachu. Frekvence nutného čištění záleží na prašnosti a dalších vlastnostech vaší domácnosti, nelze určit univerzálně.

žena s fénem
Fotografie: Pixabay

Kromě lepšího vytápění má tento postup ještě jednu obrovskou výhodu. Právě nánosy prachu jsou živnou půdou pro šváby nebo nejrůznější další roztoče. To potvrzují i ČeskéStavby. Dost možná tedy za nějakou dobu zjistíte, že se vám lépe dýchá nebo vám zmizela vyrážka. Docela tu platí i biblická věta: „Prach jsi a v prach se obrátíš.“ Shrnuje totiž i situaci našeho těla, které každou hodinu shodí necelý gram odumřelých buněk. A ty se dostanou i do radiátoru, kde škodí.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]