Od doby, co jsem začala čistit radiátory pomocí této metody, šetřím tisíce Kč ročně za vytápění

topení termostat
Fotografie: Pixabay

Právě radiátory se často projevují jako místo obrovských ložisek nečistot. S trochou snahy z nich pak vypadnou celé chomáče prachu. Nejenže to škodí zdraví, ale může to i omezovat funkci.

Jedna uživatelka TikToku ovšem přišla s naprosto vynikajícím trikem. Nejenže s jeho pomocí udržíte radiátory čisté, kromě toho vám také nádherně provoní celý dům. Prakticky všichni uživatelé jsou tímto postupem zcela ohromeni a vás nejspíš čeká totožný osud. Většina lidí sice doma uklízí pravidelně, jsou však části zařízení, jimž se při očistě spíše vyhýbají. Buď proto, že na ně nemají vhodné nástroje, nebo to nejspíš nepovažují za proveditelné. A to se týká i topení.

Přehlížená součást domácnosti

Kromě toho, že jeho rozebrání není problém, není jediný důvod udržovat si doma roztoče a nabízet jim prakticky hotovu stravu. Právě nánosy prachu v radiátorech jsou teplým obědem pro mnoho breberek. Navíc jsou rizikem pro spouštění alergií, u kterých mnohdy netušíte jejich důvod. Třetím důvodem je vliv těchto nečistot na samotnou výkonnost topení. Pokud nemá teplo volný průběh, zůstane uvnitř mezi plátky kovu a nikam dál se už nedostane.

Otestovat to můžete velmi jednoduše, ke kontrole vám postačí do topení trochu posvítit baterkou. Samozřejmě záleží na prašnosti celé místnosti, protože někde se vám v radiátoru usadí jen troška nečistot bez negativního vlivu. I když je u vás poměrně čisto, vaše tělo je neustálou výrobnou nečistot. Obnovování pokožky totiž znamená, že každou hodinu shodíte určité množství odumřelých kožních buněk. Ty se snadno přichytí na povrch, nebo budou putovat vzduchem.

Skrytá funkce radiátoru ušetří výraznou sumu peněz za vytápění

Pravidelná zásoba prachu

Za celý lidský život je to asi 35 kilogramů čistého kožního odpadu. Přidejte si k tomu ještě prostou skutečnost toho, kolik času tráví jednotliví členové domácnosti právě uvnitř domu. Očista nebo minimálně kontrola topení pak ihned dává větší smysl. Pokud tedy baterka odhalí nánosy prachu, neotálejte. Vypněte radiátor a nechte ho pořádně vychladnout. Pak ho včetně nejbližšího okolí vysajte vysavačem s přesnou hubicí.

@cleanwithabbi Omg so happy to finally get the radiator cover off look how dirty it was😭 #fyp #raditorclean #cleaningtiktok #cleaninghacks #cleanwithabbi ♬ original sound – switchdisco

Sejměte i boční kryt, asi narazíte ještě na další ložiska prachu. Na povrch radiátoru naneste mýdlovou vodu a nechte ji nějakou dobu působit, odmočí zaschlé nečistoty. Dle potřeby si vezměte k ruce hadříky a kartáčky, co budete potřebovat. Povrch pak omyjte čistou vodou a otřete ho. Frekvence takového úklidu závisí na prašnosti a usazování. Při větší však není od věci takto zasáhnout klidně jednou za 2 týdny. Určitě poznáte rozdíl.

Zdroj: Megasvet

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]