Skrytá funkce radiátoru ušetří výraznou sumu peněz za vytápění

Fotografie: Depositphotos

Účtu za energie se dnes bojí prakticky všichni. Pro mnoho lidí jde doslova o pohromu, další budou minimálně revidovat, kde doma co nastavit jinak, aby neprotopili tolik.

Ukazuje se ovšem, že existují metody, o kterých mnoho lidí neví. Jednou z nich je skrytá funkce radiátoru, díky které je redukce nákladů ještě jednodušší. Klíčovým pravidlem je vyhnout se za každou cenu dlouhému větrání v místnosti. Na to hodně lidí navyklo, jenže ve výsledku jen pouští teplo okny ven. Lidově řečeno „vytápí vesmír“. Vstupu čerstvého vzduchu se rozhodně vzdát nemusíte, jen je třeba splnit jednu prostou podmínku.

Radiátory na studeno

Během krátkého větrání nechte radiátory vypnuté. „Stočte je jednoduše na nulu. Termostat se pak nezačne starat o vyrovnání okolního chladu, což má samozřejmě za následek další spotřebu energie.“ K tomu se pojí ještě další problém. Ačkoli má termostat radiátoru číselnou stupnici, jde jen o vodítko. A málokdo ví, kolik stupňů odpovídá kterému číslu. Při nule – případně znaku sněhové vločky – udržuje radiátor teplotu 6–8 stupňů Celsia.

  • Stupeň 1 odpovídá 12–13 stupňů Celsia uvnitř
  • Stupeň 2 znamená 15 stupňů Celsia
  • Stupeň 3 je 18–20 stupňů
  • Stupeň 4 22–24 stupňů
  • Stupeň 5 28 a více stupňů Celsia.

Neznalosti radiátoru

Nejde ovšem o jediné chybné nebo nedostatečné vnímání funkce moderních radiátorů. Pokud se totiž rozhodnete nastavit ho na maximum, nezaručuje to rychlejší ohřev okolního prostoru. Tento přístup vede navíc poměrně snadno k vysušování vzduchu v bytě nebo domě. Tím si snadno můžete zadělat na alergie nebo dnes tolik „populární“ respirační onemocnění. V suchém vzduchu se totiž kapénky chorob šíří mnohem dál a snadněji.

radiátor, detail
Fotografie: Pixabay

Při vyšší vlhkosti na sebe tyto částice jednoduše „nabalují“ další vodu, rychleji ztěžknou a spadnou dolů. Tím pádem už pro člověka nepředstavují takové riziko. Co se týče onoho větrání, větrejte prudce několikrát za den, ale nejdéle 5 minut. Rozhodně se vyhněte lehce otevřeným ventilačkám nebo podobným postupům. Rychlý průvanem snadno vyměníte vzduch a nepřijdete o teplo, které se nahromadilo v nábytku a dalších věcech.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]