Češi přišli na geniální trik, kterým šetří desítky tisíc korun za topení. Do pár minut to zvládne každý

Fotografie: Depositphotos

Při neustálém růstu cen energií už muselo mnoho lidí přistoupit k nějaké formě úsporných opatření. A nemusí jít o žádné nákladné investice, stačí vědět, jak otočit regulačním kohoutkem.

Ani v roce 2024 se nedočkáme žádného výrazného snížení cen energií. Některé domácnosti dokonce čeká podle SeznamZprávy cenový náraz. Mnoho lidí nemůže investovat do nákladných úprav, aby přešly na levnější zdroje vytápění. Přesto existují způsoby, jak ušetřit, aniž byste doma museli mrznout. Stačí vědět, jak správně regulovat v bytě nebo domě teplotu.

Co znamenají čísla na regulačním kohoutku?

Pokud nemáte centrální termostat, pak je nutné teplotu upravovat samostatně na každém radiátoru zvlášť. A tady mnoha domácnostem zbytečně utíkají doslova tisíce korun. Každá místnost má totiž určitou optimální teplotu, při níž se budete cítit příjemně a zároveň nebudete zbytečně přetápět. Důležité je vědět, co znamenají čísla na regulačním kohoutku, podle toho pak můžete topení optimálně nastavit.

„Symbol vločky na termostatu odpovídá teplotě 6–8 °C a jeho hlavním účelem je zabránit zamrznutí vody v radiátoru,“ uvádí web Kobieta. Číslo 1 na termostatu pak odpovídá pokojové teplotě mezi 12–13 °C, číslo 2 vytopí místnost přibližně na 15 °C. Číslo 3 odpovídá 18–20 °C, číslo 4 pak teplotě 22 °C. A konečně budete-li topit na číslo 5, teplota v místnosti stoupne na 25–28 °C.

V ložnici stačí nastavit teplotu do 20 °C

Je tak jasné, že pokud všude termostaty na nejvyšší stupeň všude, nejspíš se na konci sezóny nedoplatíte. Při regulaci topení postupujte systematicky podle toho, jak jednotlivé místnosti během dne využíváte. Je zbytečné topit na vysokou teplotu v místnostech, kde většinu dne nepobýváte. Například v obývacím pokoji nebo kanceláři je optimální teplota 20–22 °C.

9 z 10 Čechů dělá celý život tuto zásadní chybu ve snaze ušetřit za topení. Výsledek je přitom opačný

regulace radiátoru
Fotografie: Freepik

V kuchyni však můžete termostat stáhnout klidně na 16–18 °C. Používáním sporáku a trouby se totiž kuchyně dodatečně vytopí. Koupelna je pak místem, kde by měla být teplota nejvyšší, a to 22–25 °C. Je to však zároveň místo, kde většinu dne nejste, a tak se vyplatí teplotu v koupelně zvyšovat jen před koupáním, tedy většinou jen ráno a večer.

V ložnici pak stačí nastavit teplotu na 16–19 °C, což je pro optimální spánek i doporučováno. V přetopené ložnici se špatně usíná a ani spánek samotný není tak kvalitní, jako v případě, kdy spíte v chladnějším vzduchu. Tato opatření sice vyžadují pravidelnou regulaci a je třeba na ně myslet, ale na konečném účtu za energie zjistíte, že se vám vaše snaha vyplatila. Na Světě Kreativity jsme psali i o dalších nízkonákladových řešeních, která pomáhají snižovat účty za topení.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*