Podlaha bude zářit jako nová. Revoluce v čištění podlah díky účinným domácím prostředkům

Fotografie: Depositphotos

V kuchyni, v koupelně, na chodbě nebo v jiných částech chodby bývají dlaždice, které jsou praktické na pravidelnou údržbu. Kromě běžného zametání a vytírání je však nutné ještě čistit spáry, protože vlivem vody a nečistot černají, navíc se do nich dostávají plísně vlivem vlhkosti.

Špinavé spáry tak narušují krásný vzhled moderních dlaždic, ale jsou i semeništěm bakterií a mikrobů, často se z nich line nepříjemný zápach. Jak dlaždice a spáry vyčistit přírodním způsobem bez nutnosti utrácet za drahé čisticí prostředky?

Ekonomické a ekologické řešení

Které místo v bytě by mělo být nejčistější? Rozhodně koupelna a kuchyně, ale právě v těchto místnostech trpí dlaždice a spáry na vlhkost, zadírá se do nich špína a nečistoty, výjimkou nejsou ani bakterie. Ve všech těchto případech lze použít levné prostředky, které jsou běžně dostupné v domácnosti. Navíc je tento způsob čištění ekologický, přírodní prostředky jsou k tomu efektivitou srovnatelné s drahými výrobky z drogerií. Které používat na čištění dlaždic, spár nebo silikonového těsnění?

Fotografie: Freepik

Mycí prostředek bez chemikálií

Základním nástrojem pro dokonalou čistotu domova je běžný mycí prostředek ve variantě bez chemie, který lze použít při údržbě celého domu, při mytí nádobí i dlaždic. Velmi dobře odstraňuje plíseň. Lze jím vyčistit spáry mezi dlaždicemi za pomoci horké vody, bílého octa nebo citronové šťávy.

Naneste směs na spáry, vydrhněte kartáčkem na zuby a nechte působit asi 15 minut, poté opláchněte čistou vodou. Ocet a citronová šťáva pomohou odstranit i vodní usazeniny a kámen, aniž by se poškodila glazura dlaždic.

Fotografie: Freepik

Bělidlo

Obyčejné bělidlo účinně působí nejen na prádlo, ale také na vybělení spár. Postačí smíchat litr vody s lžící bělidla, poté vydrhněte prostory mezi dlaždicemi pomocí kartáčku nebo štětce. Na závěr omyjte vodou a otřete suchým hadříkem. Používejte pouze bělidla bez obsahu chemických látek na bázi kyslíku.

Bílý ocet

Špinavé dlaždice, vodní kámen i špinavé spáry lze snadno a ekologicky vyčistit pomocí bílého octa. Postačí vyčistit spáry octem za pomoci starého zubního kartáčku. Vhodné je nechat působit ocet alespoň 10 minut. Na závěr opláchněte vodou a osušte pro odstranění přebytečné vlhkosti.

Hliněný kámen

Tento víceúčelový čisticí prostředek je ekonomický a současně ekologický, k tomu efektivně odstraňuje nečistoty včetně spár mezi dlaždicemi. Hliněný kámen je na bázi kaolinu a přírodního jílu, perfektně oživí zčernalé spáry. Stačí nanést hliněný kámen na vlhkou houbu a očistit dané oblasti. Poté omyjte a vysušte čistým hadříkem pro získání lesku.

Fotografie: Freepik

Jedlá soda

Dalším skvělým pomocníkem je jedlá soda, 4 lžíce sody rozpusťte ve 100 mililitrech bílého octa a vlijte do rozprašovače. Postříkejte dlaždice a spáry, nechte působit přes noc a ráno opláchněte a vytřete do sucha.

Zdroj: Goodhousekeeping

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]