Rekordní pokuta v Česku: Tato energetická firma požadovala po spotřebitelích mnohonásobně vyšší částky

Fotografie: Depositphotos

Pokutu, jaká dosud ještě nikomu udělena nebyla, musí zaplatit firma Armex Energy. Ta nedodržela fixované ceny a vysloužila si tak rekordní částku, kterou musí zaplatit.

Nejen problém s fixními cenami, firma se dopustila také dalších přestupků. Patří mezi ně například pozdní vyřizování reklamací nebo úhrada neobjednaných dodávek energie. To jsou přestupky, které úřad pro energetickou regulaci nemohl přehlížet a tak se rozhodl zasáhnout. Pokuta, kterou firmě udělili, sahá do historických výšek.

Protispotřebitelské jednání, které je zapotřebí zastavit

Chování, jakého se firma dopustila, je definováno jako protispotřebitelské a podle webu EkonomickýDenik nemohlo být přehlíženo. Úřad zdokumentoval celkem 55 případů, kdy se firma nezachovala podle předpisů. Za tyto přestupky jí byla udělena celková pokuta ve výši 4,7 milionu korun. V době skokového růstu cen energií firma převáděla na vyšší sazby i zákazníky s fixací.

Lidé, kteří měli předem sjednanou výši platby, se tak dočkali nemilého překvapení. Místo očekávané částky po nich firma požadovala částky několikanásobně vyšší. Dodavatel jednoduše odmítal akceptovat fixaci a místo toho zákazníky nutil platit částky, které odpovídají spotové sazbě. Podle webu Deník je toto jednání jednoznačně protiprávní.

České domácnosti mohou ušetřit za elektřinu tisíce Kč ročně. Dodavatelé energií se nestačí divit

Dodavatel je vyzýval ke změně

V dopisech, které odběratelé dodrželi, je dodavatel vyzýval, aby v případě nespokojenosti přešli na jiný ceníkový produkt nebo smluvní vztah s nimi rovnou ukončili. Ve chvíli, kdy pro dodavatele přestala být fixace výhodná, snažil se s nimi tedy smlouvu ukončit nebo je donutit sjednat si smlouvu jinou. Toto chování je zcela v rozporu nejen s principem fixace, ale i se zákonem.

Energie
Fotografie: Pexels

Společnost se snažila hájit obchodními podmínkami, bohužel v těch neměla nic takového, jako změnu fixace, uvedeno. Dodavatel podmínky změnil až dodatečně, to si samozřejmě úřad dohledal. Společnost tak doplatila nejen na svévolné změny cen, ale také agresivní obchodní praktiky, kterými se snažila zákazníky donutit k vyšší platbě. Nepoctivě se chovají také některé čerpací stanice, u nichž inspekce odhalila nekvalitní palivo, jak jsme informovali na SvětěKreativity.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]