Těmto čerpacím stanicím se vyhněte obloukem. Inspekce odhalila, že nabízejí nekvalitní palivo

Fotografie: Depositphotos

Nekvalitní pohonné hmoty mohou poškodit motor auta, ale mohou také představovat bezpečnostní riziko. Loni přitom ČOI udělila rekordní množství pokut.

Web Kverulant přinesl aktuální informace k benzínkám, jež se v loňském roce prohřešily prodejem nekvalitního paliva řidičům. Celkem se jednalo o 14 benzínek. A to je více než dvojnásobný nárůst oproti předchozímu roku. Výše udělených pokut pak překročila 4 miliony korun. Kterým benzínkám byste se tedy měli raději vyhýbat?

Největší pokuta byla 2 miliony korun

Česká obchodní inspekce zveřejnila na svých stránkách seznam čerpacích stanic, kterým byla za loňský rok udělena pokuta za prodej nekvalitního paliva. Nejčastěji se jednalo o nevyhovění v ukazateli jakosti „bod vzplanutí“, „kyslíkaté látky a kyslík – ethanol“, „oxidační stabilita NM“ nebo „tlak par DVPE“. Některé nedostatky mohou vzniknout spíše omylem a pro zákazníka představují riziko poškození vozu, u jiných se jedná o cílené jednání, kdy se prodejce nekvalitního paliva snaží obohatit na úkor zákazníka.

Zatímco některé čerpací stanice vyvázly s pokutami do 100 000 Kč, několik hříšníků muselo zaplatit i milionové sankce. Nejvyšší pokutu, 2 miliony korun, dostala čerpací stanice Globus – Tankomat na Hradecké ulici v Brně. ČOI zde provedla celkem tři kontroly, vzorek motorové nafty neobstál při žádné z nich. Problémem byla nedostatečná oxidační stabilita. Laicky tedy pevné usazeniny v palivu, které mohou poškodit palivový systém motoru.

České domácnosti mohou ušetřit za elektřinu tisíce Kč ročně. Dodavatelé energií se nestačí divit

Hříšníci mohli své chyby napravit

Pokutu 1,5 milionu korun pak dostala Čerpací stanice LPG v Návsí u Jablunkova. Pohonná hmota LPG tu nevyhověla v ukazateli síry. Čerpací stanici OMW na Domažlické ulici v Plzni pak byla původní pokuta 2,5 milionu snížena na 1,5 milionu. Tady nevyhověl benzín v ukazateli oktanového čísla. Nízké oktanové číslo se projevuje jako „klepání“ při kompresi ve válci motoru. Tento typ manipulace s pohonnými látkami může být využíván k daňovým podvodům.

Je nutno podotknout, že některé kontroly proběhly na čerpacích stanicích již v letech 2020 až 2022. Udělené pokuty pak vždy přicházejí až se zpožděním, protože šetření probíhá delší dobu. Hříšníci tak jistě mohli svoje chyby v nekvalitních palivech již napravit. Na SvětěKreativity se také můžete podívat na článek o „tajném tlačítku“ v autě, jehož používání vám může snížit spotřebu paliva.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*