Zabili jste vosu? Můžete dostat pokutu 1,6 milionu Kč. Ví to jen pár lidí

vosa na dřevě
Fotografie: Pixabay

Zabití vosy je minimálně pro našince naprosto normální záležitostí. Když prostě poblíž něco bzučí, oženeme se novinami, plácačkou nebo něčím podobným a dál to neřešíme.

Například v Německu ale existuje zákon, který jakoukoli likvidaci tohoto hmyzu přísně zakazuje. A přestože za to hrozí přísné postihy, ví o této legislativě jen hrstka lidí. Proč ale takové zákony vůbec existují? Vosy jsou přece jen otravný hmyz a lidé s chatrným zdravím jsou na jejich bodnutí velmi citliví. Navíc mohou bodat opakovaně, zatímco v případě včely je to její smrt. Bodnutí včely je tudíž ochranou roje, nikoli jedince.

Nástroj prevence a odrazení

Zásah od vosy je pro běžného zdravého dospělého jen velmi nepříjemnou, ale rozhodně ne smrtelnou záležitostí. Jakmile je ovšem člověk stižen alergií, stářím nebo například srdečními poruchami, může i jedna vosa znamenat doslova smrtelnou hrozbu. Německý zákon je tak přísný, že se pokuta za zabití vosy může vyšplhat až na 65 000 euro (1,5 milionu Kč). Jde o zcela extrémní částku, jejímž cílem však je odradit lidi od ubližování tomuto hmyzu.

Tyto předpisy se totiž zaměřují na osvětu veřejnosti stran významu sršňů a vos pro přírodu a její ekosystémy. Stejně tak na podporu alternativních metod kontroly hmyzí populace. Dosud také nebyla uložena pokuta v nejvyšší výši, jakou předpis umožňuje. Nejvyšší rozhodnutí, které v tomto směru padlo, bylo 10 000 euro (232 000 Kč). Tento přístup tak vychází z hlubokého pochopení pro nezastupitelnou roli, jakou má tento hmyz v přírodě.

Šíření osvěty a role vosy

NABU a další ekologické organizace pak v rámci země aktivně šíří osvětu stran ochrany tohoto hmyzu. Jde o velmi důležité opylovače a základní složku veškerých přírodních systémů. Odstraňování vosích hnízd je tak narušením jejích základních mechanismů. Nejenže to narušuje přirozené přírodní řetězce, ale negativně to ovlivňuje i celkovou biodiverzitu prostředí. Pokud se tedy ve svém okolí setkáte s vosím hnízdem, je nejlepší cestou zavolat specialistu.

vosa detail
Fotografie: Pixabay

Při každém hubení vos je třeba si rozmyslet, jestli je to skutečně potřeba. Vosa žije v Evropě, mírném a subtropickém pásu Asie a jako invazivní druh se nachází také v Austrálii, na Novém Zélandu nebo Havaji. Svoje žihadlo může použít i opakovaně, protože na rozdíl od včelího není vybaveno zpětnými háčky. Jde o významného predátora dalších skupin hmyzu, hlavně much. Současně je vosa také opylovačem, tedy živí se nektarem z květin.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*