Orchidej je velmi oblíbená a ve spoustě domácností rozšířená pokojová rostlina. Mnoho lidí se zabývá tím, proč jim tak často vadne, opadávají jí květy a ztrácí listy.
To, proč není vaše orchidej krásná, jako když jste ji dostali nebo koupili, může mít několik důvodů. Nejčastěji se tak však děje kvůli 8 nejrozšířenějším chybám v péči. Pokud chcete, aby vás orchideje omámily svou krásou a bohatými květy, starejte se o ně s veškerou péčí, kterou tyto vznešené květiny potřebují.
Nesprávné zalévaní květin
Jednou z hlavních chyb je nesprávná zálivka. Nikdy nezalévejte orchidej shora, po květech a stoncích! Takový způsob zavlažování velmi často vede ke žloutnutí a opadávání listů a také k úplnému zvadnutí orchidejí. Orchidej zalévejte vždy opatrně, kolem rostliny, aniž by voda zasáhla samotný květ nebo stonek. Můžete ji také zavlažovat jiným způsobem – ponořením. To provedete tak, že orchidej necháte 10 minut v misce s vodou.
Používáte špatný květináč
Druhou chybou je použití nesprávného typu obalu květináče pro zálivku. Pokud necháte orchidej ve vodě, která je nahromaděná v obalu květináče několik dní, hrozí, že uhnijí kořeny a zežloutnou listy. Orchidej v žádném případě nesmí být ponechána dlouhou dobu ve vodě!
Rostlina je umístěna na nevhodném místě
Třetí častou chybou je, že v dobré víře ponecháte vaše orchideje na přímém slunci. Ačkoliv se vám toto stanoviště může zdát jako optimální, nikdy tuto citlivou květinu nestavte na přímé slunce. Hrozí totiž to, že ji slunce spálí listy. Orchidej sice potřebuje slunné místo, ale stačí ji schovat za závěs a zajistit jí tlumené světlo.
Zavlažujete květinu rozprašovačem
Čtvrtou častou chybou je postřik květin rozprašovačem. Při takovém způsobu zálivky se na květech objeví skvrny, které způsobí, že květy během krátké doby uvadnou a opadnou. Pokud chcete zachovat dostatečnou vlhkost, je lepší listy rosit nebo ještě lépe mezi listy vložit vlhký hadřík (obyčejný hadřík namočený ve vodě).
Stříháte jí kořeny
Pátou chybou je prořezávání nadzemních kořenů rostoucí orchideje. Vzdušné kořeny se v žádném případě nestříhají, ačkoliv se vám mohou zdát nevzhledné a zbytečné. Právě tyto nadzemní kořeny jsou u orchideje indikátorem jejího zdraví.
Špatně rostlinu zkracujete
Šestou chybou je seříznutí stopky po odkvětu pod kořenem v domnění, že už nebude dále rodit květy. Poté, co květy odpadnou, vytvoří se nové větve květů na jejich místě a jejím odříznutím o tuto možnost květina přijde. Proto je třeba stopku seříznout vždy až těsně pod místem, kde padá poslední květ.
Vyměnili jste květináč příliš brzy
Sedmou chybou je výměna původního květináče ihned po koupi orchideje. I když se vám květináč zdá příliš malý, s přesazením orchideje nespěchejte! Květináč není třeba vyměňovat, pokud nedochází k zahnívání kořenů. Jeho výměna po koupi způsobí, že květy rychle opadnou a listy změknou. Orchidej nejlépe roste ve svém původním květináči a není třeba ho vyměňovat, minimálně na další 1,5 až 2 roky.
Orchidej nemá správnou zeminu
Poslední nejčastější chybou při pěstování orchidejí je výběr špatné půdy. Orchideje se výrazně liší od ostatních květin. Nikdy na ně proto nepoužívejte univerzální květinovou zeminu, protože se jim v ní nebude dařit. Aby byly vaše orchideje krásné, zdravé a poseté květy, používejte pouze hotové směsi speciálně pro ně!
Zdroj: GardeningKnowHow