Co udělá banánová slupka s orchidejí? Výsledek vás nadchne

Fanoušci orchidejí dobře vědí, jak jsou tyto exotické květiny rozmarné. Zdá se vám, že tyto kytky potřebují kromě mírného zalévání jen vhodný rašelinový substrát? Ve skutečnosti, orchideje je třeba vyživovat, protože půda z kůry a mechu nevyživuje květ.

Zkušení květináři doporučují používat jednoduchý trik, který spočívá ve využití banánové slupky. Ta obsahuje fosfor, draslík, dusík a hořčík – „zlaté“ látky pro zdravý životní cyklus květu. Tyto stopové prvky vstupují do země v dávkách a nevystavují rostlinu šoku z předávkování. Tento přírodní obvaz podporuje orchidej během období květu.

Vyživování orchideje pomocí banánové slupky

Příprava hnojiva z banánové kůže je velmi jednoduchá. Nabízíme Vám 3 recepty na výběr.

Banánový čaj

Banánovou slupku osušte na slunci, dokud neztvrdne, a poté nasekejte.
Na 200 ml vroucí vody se vaří 1 čajová lžička slupky. Nechte kapalinu vychladnout a kořeny znovu nabijte energií tím, že je zalijete odvarem.

Banánový slupkový prášek

Ručně krájejte nebo rozmělněte slupku na malé kousky a rozložte na plech s dužninou nahoru. Vysušená slupka musí být suchá až křupavá.
Ochlaďte slupku a rozemelte na prášek. K tomu můžete použít váleček nebo hmoždíř pro koření.

Banánová tinktura

Oloupejte 2 banány a přikryjte 2 litry vody. Nechte louhovat 2 dny. Nalévejte přes tenké plátno a zřeďte vodou v poměru 1: 1.

Banánovou kůži můžete využít k otírání listů. Ty se budou krásně lesknout a absorbují užitečné živiny.

Jak vyživovat orchidej

Vyživujte orchidej během období růstu, kdy květina uvolní nový list. Pro dodání živin využívejte každé druhé zalévání, ale s opatrností. Pokud po vytvoření listu začne růst, pokračujte v hnojení. Pokud list přestal růst, pozastavte dodávání živin.


Vyživujte květ během kvetení.

Důležité: to neplatí pro kvetoucí rostliny, které jste právě přinesli z obchodu. Dejte jim čas rozkvétat a začněte je vyživovat ne dříve než 3-4 měsíce.

V období podzimu a zimy, v letním horku, phalaenopsis zpomaluje růst, takže nemohou být vyživovány více než jednou za měsíc.
Nemocné, oslabené a transplantované orchideje by neměly být vyživovány vůbec.
Hlavní pravidlo: je lepší nedodat živiny orchideji, než ji překrmit.

Pomocí těchto jednoduchých receptů vyživujte své oblíbené orchideje a vychutnejte si zdravé, svěží květy.

Samozřejmě, že používání běžně dostupných hnojiv bude stejně účinné, ale mohou poškodit květinu, pokud je dávka nesprávně vypočtena.