Klíčová surovina pro úspěšné pěstování orchidejí je citron. Naučte se jej správně využít

Fotografie: Depositphotos

Zdraví orchidejí se odvíjí od zdraví kořenů a listů. Chcete-li mít na parapetu nádherně kvetoucí rostlinu, pečujte o její listy, aby byly pevné, jasně zelené a lesklé.

Jaký je stav orchideje můžete vyčíst z jejích kořenů a listů. Jejich vzhled vždy vypovídá o tom, jak se květině daří. Ačkoli jsou orchideje považovány za komplikované rostliny na péči, starost o ně není tak strašlivá, jak se může zdát. Stejně jako u jiných květin je potřeba rostlinu dobře znát, číst v ní a také si osvojit pár triků, které vám pomohou ji udržovat v dobrém stavu a krásnou na pohled.

Pravidelná kontrola kořenů i listů

Nahnilé, plesnivé a suché kořeny je nutné co nejdříve odstranit. Mohou totiž způsobit onemocnění rostliny a připravit ji o její energii, kterou k růstu a kvetení potřebuje. Co se týká vzhledu listů, měly by být pevné, výrazně zelené, bez jakéhokoli poškození a také bez tmavých skvrn.

Pokud však mají tendenci ohýbat se dolů, usychat a ztrácet barvu, víte, že je něco špatně. Květina vám nepokvete. Listy jsou pro životaschopnost rostliny velice důležité. Proto je dobré vědět, jak o ně správně pečovat, aby zůstaly lesklé a svěží. Stejně tak si osvojte triky, jak rostlinu oživit a předejít případným chorobám.

Fotografie: Pixabay

Skvělým pomocníkem bude citron

Pro léčbu a oživení listů orchidejí budete potřebovat jeden obyčejný citron. Proč citron? Má totiž antioxidační a dezinfekční vlastnosti. Chrání rostlinu před různými chorobami a odpuzuje škodlivý hmyz. Kromě toho je citron velkým zdrojem draslíku a vitamínu C, který je potřebný pro růst listů. Vitamín C je nezbytný především pro růst nových listů. Stačí jen pár kapek citronové šťávy. Nic víc, nic míň.

Hnojení orchidejí citronovou šťávou

Pro hnojení orchidejí je dobré smíchat jednu sklenici čisté vody s citronovou šťávou. Množství by mělo být asi 200 ml vody a 10 kapek citronové šťávy. V tomto případě je důležité citonovou šťávu naředit, protože kdybyste jí potřeli listy, mohou se příliš vysušit. Výsledný roztok naneste na vatový tampónek a listy navlhčete. Rostlinu tím nejen pohnojíte, ale také ochráníte před chorobami a škodlivým hmyzem.

Fotografie: Pexels

Nezapomeňte, že je potřeba ošetřit listy i na spodní části, protože zde mohou být pozůstatky hmyzu nebo některých chorob. Roztok vody a citronové šťávy používejte na listy jednou týdně. Od zdravých a dobře hnojených rostlin můžete brzy očekávat nové květy, protože voda s citronem, stejně jako lidskému tělu, i květinám dodá více života, síly a zdraví.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]